• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Miliarder zbuduje w Polsce elektrownię jądrową? "Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów"

Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów Odtwórz: Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów
Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów

Oświęcimski magistrat nie otrzymał żadnych informacji na temat możliwej budowy małej elektrowni jądrowej na terenie zakładu chemicznego firmy Synthos w tym mieście. Samorząd oświadczył we wtorek: "nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji".

Synthos, czyli chemiczny koncern kontrolowany przez miliardera Michała Sołowowa, i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie w sprawie współpracy dotyczącej możliwości budowy w Polsce zaprojektowanego przez GEH reaktora jądrowego typu BWRX-300. W poniedziałek poinformowała o tym amerykańsko-japońska firma.

Według dziennika "Rzeczpospolita" możliwą lokalizacją są tereny zakładów chemicznych w Oświęcimiu.

"Nie znamy szczegółów"

"Nie znamy ani lokalizacji, ani szczegółów planowanej inwestycji. W tej sytuacji trudno komentować doniesienia medialne" – głosi oświadczenie oświęcimskiego urzędu miejskiego.

Magistrat zaznaczył, że w przypadku tego typu inwestycji, obok zapisów Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, muszą być spełnione warunki określone w Prawie atomowym i Ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

"W myśl tych zapisów gmina, gdzie zlokalizowana będzie inwestycja, jest wyłączona z procesu decyzyjnego. Decyzję środowiskową wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a decyzję o lokalizacji i pozwolenie na budowę właściwy wojewoda. Gmina opiniuje wniosek złożony do wojewody o lokalizację inwestycji" – głosi oświadczenie przekazane we wtorek PAP.

Miasto zadeklarowało, że będzie monitorowało przedsięwzięcie.

Reaktor

GEH podało w poniedziałkowym komunikacie, że Synthos wyraził zainteresowanie niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej. Dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć budowę reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

"Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji" - ocenił właściciel Synthosu Michał Sołowow, cytowany przez GEH. Jak dodał, "użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo".

Synthos to producent m.in. kauczuków syntetycznych używanych np. do opon, półproduktu do wytwarzania styropianu, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. Wytwarza też surowce do produkcji tym materiałów. W sumie w zakładach spółki powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

Według "Forbesa" Michał Sołowow - z majątkiem szacowanym na 13,3 mld złotych - jest najbogatszym Polakiem. Oprócz Synthosu w portfolio biznesmena znajduje się również producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane