• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60165.17 -1.33%
  • sWIG80 11995.50 -0.62%
  • mWIG40 4253.31 -0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:03

Dostosuj

Seria popularnego leku na katar wycofana ze sprzedaży

Zanieczyszczone powietrze zabija. W smogu są związki, których działania nie znamy Odtwórz: Zanieczyszczone powietrze zabija. W smogu są związki, których działania nie znamy
Zanieczyszczone powietrze zabija. W smogu są związki, których działania nie znamy "Źródło: Fakty TVN"

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii aerozolu do nosa Sudafed XyloSpray Ha. Lek jest stosowany przy nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej, występującym przy przeziębieniu, grypie, katarze siennym oraz w alergicznym nieżycie nosa.

Powodem wycofania serii leku są możliwe zanieczyszczenia. "Decyzja o wycofaniu z obrotu przedmiotowego produktu leczniczego została podjęta w związku z faktem, iż nie można wykluczyć niespełnienia wymagań jakościowych produktu w zakresie sterylności" - czytamy w komunikacie GIF.

O dobrowolnym wycofaniu produktu poinformował przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego - spółka Johnson & Johnson Poland.

Chodzi o aerozol do nosa Sudafed XyloSpray Ha, 1mg/ml x 10 ml:

- seria: F143280A, data ważności: 30.09.2020.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF

Leki wycofywane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informował wcześniej, że w sytuacji, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Dzieje się tak, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu ludzi czy zwierząt.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości.

Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii leków z obrotu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane