• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Minister: już 170 tys. wniosków online o 500 zł na dziecko

Streżyńska: złożono już 170 tys. wniosków o 500 zł na dziecko Odtwórz: Streżyńska: złożono już 170 tys. wniosków o 500 zł na dziecko
Foto: Streżyńska: jedną trzecią wniosków złożono drogą elektroniczną | Video: Streżyńska: złożono już 170 tys. wniosków o 500 zł na dziecko

Do północy w niedzielę złożono przez internet 170 tys. wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus - mówiła w TVN24 Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji. - Pierwsze urzędy już wydały decyzje. Pieniądze są w drodze - dodała.

- Liczba wniosków cały czas rośnie, choć już nie w takim tempie, jak w piątek - mówiła Streżyńska w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Dodała, że około jedna trzecia wniosków jest składana drogą elektroniczną.

Streżyńska przyznała, że na rynku funkcjonuje około 150 firm, które próbują wyłudzić pieniądze od osób składających wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus. - Większość z nich próbuje pobierać opłaty za składanie wniosku, który z mocy prawa jest bezpłatny. To główne naruszenie - mówiła minister i dodała, że oszuści wykorzystują nieznajomość działania systemów internetowych wielu osób.

- Przede wszystkim osoby składające wniosek online powinny zwrócić uwagę, jakiego rodzaju kontrakt zawieramy, jeżeli już decydujemy się korzystać z takiej pomocy. Bardzo często okazuje się, że za tymi 10 złotymi za wypełnienie wniosku stoi dodatkowo jakiś kontrakt, który nas wiąże na dłużej np. w postaci usług SMS, które są nam świadczone przez wiele miesięcy. Oszuści wykorzystują to, że nie czytamy umów i śpieszymy się przy wypełnianiu wniosków - wyjaśniła.

Pieniądze w drodze

Minister cyfryzacji mówiła, że już w piątek pierwsze urzędy wydały decyzje o przyznaniu świadczenia. - Pieniądze są już w drodze - powiedziała Streżyńska i dodała, że pieniądze mogą przyjść nawet dziś, czy jutro. - Jednak w większości kraju te procesy będą trwały dłużej - dodała.

Streżyńska przyznała, że w piątek, pierwszego dnia składania wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus pojawiły się niewielkie problemy z systemem przyjmującym zgłoszenia.

- Niektóre z tych systemów nie przetrwały porannego obciążenia, ale po poprawkach już wszystko jest dobrze. Cały czas monitorujemy sytuację - dodała.

Program

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane