• rozwiń
  • WIG20 2155.03 -0.77%
  • WIG30 2455.47 -0.38%
  • WIG 57443.25 -0.07%
  • sWIG80 11670.76 +0.12%
  • mWIG40 3755.86 +0.14%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:23

Dostosuj

Ponad 30 osób nie zabrano do samolotu. Straż to wyjaśni i zapowiada na lotniskach zmiany

Zmiany na granicach Odtwórz: Zmiany na granicach
Zmiany na granicach "Źródło: tvn24"

Stanowiska Straży Granicznej do odprawy pasażerów na lotniskach mają być wzmocnione, sprawniej mają także odbywać się procedury związane z przekraczaniem granicy RP - wynika z sobotniego komunikatu Straży Granicznej. Straż informuje, że w piątek na gdańskim lotnisku 32 osoby nie zostały zabrane na pokład samolotu i zamierza wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.

Jak poinformowano w komunikacie, zobowiązał do tego komendanta Głównego Straży Granicznej płk. Marka Łapińskiego, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Granica strefy Schengen

Dłuższe odprawy na lotniskach wynikają z zaostrzenia przepisów dotyczących przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych - przypomina SG.

"Obowiązek dokładnego sprawdzenia każdej osoby przedłuża czas odprawy. Dlatego apelujemy do podróżnych, aby pamiętali o odpowiednio wcześniejszym zgłaszaniu się do odprawy granicznej" - czytamy w komunikacie.

Straż informuje, że w piątek na gdańskim lotnisku 32 osoby nie zostały zabrane na pokład samolotu. SG wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Do podobnej sytuacji doszło w połowie kwietnia w Bydgoszczy, gdzie 33 pasażerów nie zdążyło na czas przejść kontroli dokumentów przeprowadzanej przez Straż Graniczną i odlecieć samolotem do Londynu Stansted.

Kontrola dokumentów

Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy obowiązują od 7 kwietnia. Reforma kodeksu granicznego Schengen była próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom niektórych państw członkowskich po serii zamachów terrorystycznych. Wiązała się też z zaangażowaniem obywateli państw członkowskich o korzeniach imigranckich w działalność islamistycznych organizacji terrorystycznych.

Wcześniej mieszkańcy UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegali tzw. kontroli minimalnej.

Obecnie strefa Schengen obejmuje 26 krajów europejskich (z których 22 należy do UE): Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy, jak również Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane