• rozwiń

Cztery lata od ostatniej zmiany. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków Odtwórz: Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków
Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków "Źródło: TVN24 BiS"

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Bez zmian od 2015 roku

Zdaniem analityków stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r., a dwunastu z dwudziestu przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 r.

Wśród prognozujących podwyżki stóp proc. jeden ekonomista oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych (pb). w całym 2020 r., a sześciu o 50 pb. Najbardziej jastrzębia prognoza na 2020 r. zakłada podwyżki w sumie o 100 pb.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji, rozpocznie się o godz. 16.

Wysokość stóp procentowych ma znaczenie z jednej strony dla kredytobiorców, a z drugiej dla osób, które trzymają oszczędności w bankach.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną raty kredytów zaciągniętych w złotych. Jednocześnie więcej możemy zarobić na lokatach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jas80
"Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną raty kredytów zaciągniętych w złotych. Jednocześnie więcej możemy zarobić na lokatach" - to efekt wtórny bo podwyższenie stóp procentowych napędza inflację a ta nie da się dogonić żadnym wzrostem oprocentowania lokat.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane