• rozwiń
  • WIG20 2319.26 -0.51%
  • WIG30 2664.95 -0.43%
  • WIG 59866.25 -0.23%
  • sWIG80 11634.90 +0.04%
  • mWIG40 4042.23 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:13

Dostosuj

Temat: Praca

Bezrobocie najniższe od niemal 8 lat. Kolejna bariera pokonana

Bezrobocie najniższe od niemal 8 lat. Kolejna bariera pokonana
Foto: Shutterstock Foto: Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 8,8 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu wyniosła 8,8 proc. wobec 9,1 proc. w maju - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Tak dobrego wyniku nie było od października 2008 roku.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła poniżej 1,4 mln osób. W czerwcu było ich 1 392,5 tys., w maju - 1 456,9 tys.

Także spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Wyniosła w czerwcu 155,5 tys. osób i była o 5 proc. niższa niż czerwcu 2015 roku ale o 0,7 proc. wyższa niż w maju - podał GUS.

W maju do urzędów pracy zgłoszono 146 tys. ofert pracy - o 15,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 21,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Zgodnie z prognozami Elżbiety Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec roku stopa bezrobocia może wynieść 8,4 proc.

- Dynamika spadku jest mniejsza, niż przed rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego poziomu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze - podkreśliła na początku lipca.

Prognozy

Jak zauważył Krzysztof Inglot z Work Service, czerwiec to kolejny miesiąc, w którym nastąpił spadek bezrobocia w Polsce. 8,8-proc. stopa bezrobocia to najlepszy wynik od 2008 roku. Ekspert dodał, że zmniejszają się różnice w poziomie bezrobocia między poszczególnymi województwami.

- Pozytywny trend wiąże się ze wzrostem gospodarczym, który generuje popyt na pracowników, a obecnie wspomagany jest także sezonowością. Jeżeli tempo spadku bezrobocia utrzyma się w następnych miesiącach, będziemy świadkami kolejnych rekordów - pokreślił Inglot w komentarzu do poniedziałkowych danych.

Dodaje, że okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja poprawie wyników bezrobocia i napędza rynek pracy. Jednak następujący w Polsce spadek liczby osób bez zatrudnienia trwa zbyt długo, aby tłumaczyć go jedynie czynnikami sezonowymi. Za regularnie zmniejszającą się stopę bezrobocia odpowiada przede wszystkim wzrost koniunktury gospodarczej, o którym świadczą rosnące poziomy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i wzrost produkcji przemysłowej o 6 proc. r/r. - Dlatego należy oczekiwać, że przez kolejne 3-4 miesiące będziemy nadal świadkami malejącej stopy bezrobocia - powiedział Inglot.

Długoterminowe utrzymanie tych trendów będzie oznaczało systematyczne odchodzenie od granicy 1,5 mln osób pozostających bez pracy i zbliżanie się do modelu bezrobocia naturalnego - dodał.

Dynamika w gospodarce

GUS w poniedziałkowym komunikacie podał również, że w I półroczu w większości obszarów gospodarki utrzymywały się tendencje wzrostowe, a dynamika w drugim kwartale kształtowała się nieco korzystniej niż w pierwszym.

W I półroczu br. w większości obszarów gospodarki utrzymywały się tendencje wzrostowe, a dynamika w drugim kwartale kształtowała się nieco korzystniej niż w pierwszym.

Produkcja sprzedana przemysłu w okresie kwiecień–czerwiec br. wzrosła w skali roku w większym stopniu niż w okresie pierwszych trzech miesięcy br. Umocnił się wzrost sprzedaży detalicznej. przyspieszyła dynamika sprzedaży usług w transporcie. Spadek produkcji budowlano-montażowej w drugim kwartale był nieznacznie mniejszy niż w pierwszym" - napisano.

 

Zobacz rozmowę na temat obecnej sytuacji na rynku pracy. Gośćmi TVN24 BiS byli Grażyna Piotrowska-Oliwa oraz Andrzej Kubisiak (07.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tygrysek4you
GUS opublikował te fascynujące dane na podstawie statystyk Urzędów Pracy ? jeśli tak to ok ;-)
tam już chodzą tylko ci , którzy chcą/muszą mieć ubezpieczenie ! bo na znalezienie pracy za pośrednictwem UP graniczy z cudem !!! rolę efektywnego "pośredniaka" spełniają prywatne agencje pośrednictwa pracy !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane