• rozwiń

Bezrobocie w lipcu. Najlepszy wynik od 28 lat

Rekordowo niskie bezrobocie. Komentarz eksperta Odtwórz: Rekordowo niskie bezrobocie. Komentarz eksperta
Rekordowo niskie bezrobocie. Komentarz eksperta "Źródło: TVN24 BiS"

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,2 procent wobec 5,3 procent w czerwcu - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. - To bardzo dobry wynik i świetna wiadomość. Począwszy od 1991 roku wskaźnik bezrobocia w lipcu nigdy nie był tak niski - dodała.

- Mamy nadzieję, że ta dobra tendencja na rynku pracy utrzyma się również w sierpniu. Sierpień to miesiąc, w którym w dalszym ciągu trwają prace sezonowe. Mam nadzieję, że ten miesiąc zamkniemy również na takim niskim pozytywnym wyniku - powiedziała Borys-Szopa.

Jak poinformował resort na Twitterze, najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim (2,8 proc.) a najwyższe w woj. warmińsko-mazurskim (8,7 proc.).

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu utrzymała się na poziomie 5,3 proc.

Liczba bezrobotnych

Liczba bezrobotnych na koniec lipca 2019 r. wyniosła 869,3 tys., co oznacza, że w porównaniu z końcem czerwca br. spadła o 7,8 tys. (0,9 proc.). W porównaniu z końcem lipca 2018 r. liczba bezrobotnych na koniec lipca br. była niższa o 92,5 tys. (o 9,6 proc.)

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lipcu wyniosła, wg wstępnych danych, 118,6 tys., co oznacza wzrost o 15 proc. (15,5 tys.) wobec czerwca.

Główny Urząd Statystyczny poda swoje wyliczenia na temat stopy bezrobocia w lipcu 26 sierpnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
TeżAdam
Procent bezrobocia chyba liczy się w oparciu o liczbę zgłaszających się do Urzędu Pracy bezrobotnych. A kto w dzisiejszych czasach mając od rządzących tyle datków i mając możliwość pracy w szarej strefie (bo wyrób czy usługa musi być jak najtańsza - konkurencja cenowa) będzie się zgłaszał po oficjalną pracę?
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane