• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Bezrobocie najniższe od 1991 roku. Resort pokazał nowe dane

Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów Odtwórz: Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów
Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza. Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu spadła poniżej 7 proc. Wyniosła 6,9 proc., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż w sierpniu - poinformował resort pracy. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku.

Rok temu bezrobocie we wrześniu wynosiło 8,3 proc.

Jak podaje resort, w pięciu województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim) wskaźnik bezrobocia spadł o 0,2 punktu. Tylko w dwóch województwach (pomorskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

Najniższa stopa bezrobocia (4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9 proc.) - w województwie warmińsko-mazurskim.

Sytuacja w regionach

W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.).

Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu br. został odnotowany w 15 województwach - najwyraźniej w lubelskim (o 2,5 proc.), lubuskim (o 2,4 proc.), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3 proc.). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 proc.

Co ważne, liczba bezrobotnych w końcu września br. w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6 proc.

Z informacji z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych w wrześniu br. to efekt wyrejestrowań z powodu podejmowania zatrudnienia, co z kolei wiąże się z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni oraz aktywizacją bezrobotnych w ramach form aktywnych.


dee0b0ea-e24c-4a45-9a7d-9961e29534fe.jpe

Więcej miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu br. wyniosła 154,1 tys. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 tys. (0,2 proc.). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku należy mówić o wzroście na poziomie 10,8 proc. (15 tys. ofert więcej).

Spadek liczby wolnych miejsc pracy we wrześniu br. miał miejsce w 10 województwach. Oscylował w przedziale od 0,1 proc. (spadek o 11 ofert) w województwie dolnośląskim do 13,7 proc. (spadek o 1,0 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim.

Wzrost liczby ofert pracy odnotowano z kolei w 6 województwach. Najsilniejszy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (1,2 tys. ofert więcej, co oznacza wzrost o 15,8 proc.) oraz w województwie opolskim (0,7 tys. ofert więcej, wzrost na poziomie 13,8 proc.).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane