• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

100 dni rządu Szydło. "Opozycja pyta, gdzie jest niebieska teczka"

Ja mówię: praca, praca, praca i rozwój Odtwórz: Ja mówię: praca, praca, praca i rozwój
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Premier Beata Szydło podczas piątkowej konferencji | Video: Ja mówię: praca, praca, praca i rozwój

Wszystkie projekty, o których mówiłam w kampanii wyborczej, zostały przez nas rozpoczęte, część z nich jest już zrealizowana - powiedziała w w piątek rano premier Beata Szydło podsumowując pierwsze 100 dni funkcjonowania jej gabinetu. Szefowa rządu mówiła również o porażkach swojej ekipy, za najważniejszą uznała projekt ustawy o podatku handlowym. - Popełniamy błędy, ale wyciągamy wnioski - mówiła Szydło.

Premier przypomniała na konferencji prasowej, że 100 dni temu wygłosiła w Sejmie expose, w którym zaprezentowała program i plany rządu na 100 dni i całą kadencję.

- Wystąpienie opierało się na programie, który przedstawiliśmy w kampanii - mówiła premier. - W swoim expose mówiłam o najważniejszych kwestiach. Priorytetem były 500 plus, emerytury, CIT dla małych, darmowe leki dla seniorów, prawo decydowania czy 6-latki mają pójść do szkoły, płaca minimalna na umowach zlecenie, czy likwidacja prawa które pozwalało odebrać dzieci - wyliczała.

Nie zabrakło także nawiązania do niebieskiej teczki.

- Opozycja pyta o niebieską teczkę, ta taczek jest, jak widzicie jest wypełniona po brzegi, wszystkie obietnice z tej teczki zostały wypełnione - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak mówiła program PiS z kampanii wyborczej i plany z expose zostały napisane głosami obywateli, bo "to Polacy w wyborach parlamentarnych dając mandat PiS, Zjednoczonej Prawicy zdecydowali, jaki program ma być realizowany i jakiej chcą wizji Polski".

Następnie premier Szydło wymieniała obietnice rządu.

Sprawdź kalendarium programu 500 zł na dziecko.

Rodzina 500 plus

Program 500 plus to sztandarowy projekt rządu PiS zapowiadany w kampanii wyborczej. - Ustawa została przyjęta przez prezydenta - przypomniała premier Szydło.

Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

Co trzeba zrobić, by dostać 500 zł na dziecko.

Supermarkety

- Popełniamy błędy, ale wyciągamy wnioski - mówiła Szydło wyliczając błędy, jakie popełniła jej ekipa. Zdaniem premier pierwszy projekt ustawy o handlu bardziej szkodziłby polskim przedsiębiorcom niż pomagał.

- Pierwszy projekt, który był przez nas zaprezentowany okazał się projektem, który nie wypełniał tych założeń, które sobie stawialiśmy. Ale słuchamy Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy na to żeby podatek o hipermarketach zmienić i teraz trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Ten projekt będzie przeformatowany i w najbliższym czasie będzie skierowany do prac sejmowych - zapewniła.

Nowy projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu. Kiedy będzie procedowany? Tego szefowa rządu nie zdradziła.

Podatek bankowy

- Podatek bankowy wszedł w życie 1 lutego - mówiła dalej szefowa polskiego rządu.

Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów. Zgodnie z ustawą, którą w połowie stycznia podpisał prezydent Andrzej Duda, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

Niższy wiek emerytalny

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65. roku życia dla mężczyzn było jedną z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Od 2012 roku obowiązują przepisy, które pozwalają przechodzić Polakom na emeryturę w wieku 67. lat zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Jak mówiła w piątek Szydło, "projekt ustawy ma złożyć prezydent, jeżeli pan prezydent go złoży to my go będziemy popierać".

Projekt ustawy pojawił się w Sejmie już we wrześniu, ale parlament nie zdążył jeszcze zająć się tą propozycją. O powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego zadecydują zatem posłowie obecnej kadencji.

- Ustawa jest po pierwszym czytaniu (...) Chcemy żeby harmonogram prac był tak skoordynowany i przeprowadzony żeby ten projekt zaczął obowiązywać w przyszłym roku - stwierdziła premier Szydło.

Zobacz kalendarium dotyczące obniżenia wieku emerytalnego.

Podniesienie kwoty wolnej

Równie ważna obietnica o której usłyszeliśmy w trakcie kampanii, to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Przepisy - według TK - nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

- Również projekt prezydenta. Również dotrzymane słowo. W tej chwili ustawa jest po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu skierowana do komisji finansów publicznych - poinformowała premier Szydło.

Niższy podatek CIT

- CIT dla przedsiębiorców, 25 lutego został przekazany przez MF do konsultacji społecznych - mówiła w piątek szefowa polskiego rządu.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami niższa stawka podatku CIT obejmie podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Preferencja ta będzie dotyczyła także podatników rozpoczynających działalność.

Zmiany mają być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.

W projekcie zaproponowano także zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Proponuje się m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.

Przewiduje on, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz projekt ustawy autorstwa ministerstwa finansów

Płaca minimalna

W kampanii wyborczej padł również pomysł dotyczący płacy minimalnej. 12 zł brutto - tyle od 1 lipca 2016 roku ma wynosić minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów zleceń i dla samozatrudnionych.

- 18 lutego zakończyły się konsultacje społeczne ws. projektu płacy minimalnej - poinformowała w piątek premier Szydło.

Ochrona polskiej ziemi

Szydło zapowiedziała również projekty dotyczące ubezpieczeń rolniczych oraz ochrony polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem w związku z kończącym się w maju okresem ochronnym na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców.

- Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych, zwierząt gospodarskich został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów 18 lutego. Czeka na dalsze procedowanie. Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych został przyjęty przez Radę Ministrów na ostatnim posiedzeniu rządu - mówiła w piątek premier Beata Szydło.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie pięcioletniego zakazu sprzedaży państwowej ziemi, co ma na celu wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez podmioty krajowe i zagraniczne. Nabywcami państwowych gruntów mają być zasadniczo tylko rolnicy, a podstawową formą użytkowania - wieloletnia dzierżawa. Dzierżawcy gruntów będzie przysługiwało prawo pierwokupu, takie prawo będzie miała też Agencja Nieruchomości Rolnych.

Czytaj więcej o "konstytucji polskiej wsi".

Darmowe leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia to kolejna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło.

- Ten projekt został wniesiony do Sejmu 11 lutego, przyjęty przez rząd. Czekamy na rozpoczęcie prac w Sejmie - powiedziała wiceszefowa Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt zakłada, że seniorzy będą mieli prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Resort poinformował, że na liście leków znajdą się głównie te stosowane u osób starszych, przede wszystkim środki, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia.

Zniesienie obowiązku dla sześciolatków

Zniesiony został zapowiedziany przez szefową rządu obowiązek posyłania sześciolatków do szkół. - Ustawa o zmianie systemu oświaty weszła w życie 23 stycznia - mówiła premier Beata Szydło. Zgodnie z nowelizacją dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi zapewnić miejsce w przedszkolu dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Według noweli od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja umożliwia też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Będą mieli oni czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promocji do klasy II. Do końca roku szkolnego będzie obowiązane kontynuować naukę w klasie I lub korzystać z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym.

Dzieci z biednych rodzin

Szydło mówiła także o ustawie zakazującej zabierania dzieci rodzinom z powodu biedy. - Ustawa o zmianie ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy została uchwalona 11 lutego przez Sejm - przypomniała.

Zaproszenie dla opozycji

- Jak państwo widzicie teczka nie tylko się znalazła, ale zobowiązania zostały też spełnione. A w części zrealizowane. Prace nad niektórymi trwają - mówiła premier Szydło.

- Zaprosiliśmy do współpracy opozycję. Bo jednym z celów, to czego Polacy oczekują, to żeby politycy potrafili wznieść się ponad podziały. Te pomysły z niebieskiej teczki to są właśnie takie pomysły.

Zawartość niebieskiej teczki to są oczekiwania Polaków, oczekiwania ludzi z naszej kampanijnej drogi - dodała.

Jak mówiła szefowa polskiego rządu, "ludzie mówili, że chcą państwa w którym będą mogli godnie żyć. Żeby przedsiębiorcy mogli bezpiecznie prowadzić swój biznes. Żeby młodzi będą mogli tworzyć i budować swoją przyszłość w tym kraju, a starsi że nie będą musieli martwić się o to za co kupić leki".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MarianJK
tak rozwalonego kraju nie było od początku naszej historii i z całą pewnością jest to pani największy sukces!!! niedługo będzie pan mogła zmienić obowiązujący w Polsce język na swój ojczysty
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
metronometr
Najbardziej mnie ubawiło Szydło, że już jest więcej dzieci na placu zabaw. Czyżby to był już efekt 500+ ? Pod żądami PIS to i ciążą będzie krótsza, a i dzieci będą szybciej rosnąć i jak pójdą do szkoły w wieku 7 lat, to zaczną od ćpania i zabawy w kółko (ale nie graniaste.)
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gość361
Podniesienie kwoty wolnej od podatku - Przecież PIS wczoraj swoimi głosami odrzucił tą ustawę.
Wiec co kobieto pitolisz???
Wy woleliście zająć się przejęciem władzy
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dojrzały
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
myszka16
Podsumowanie niedotrzymania obietnic o 5 rano dla kogo ten cyrk ???
Normalne rodziny dla których ten rząd niby jest bliżej o tej porze śpią.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emigrant 2
Nie wszystko nam sie udalo Prawde mowiac-nic nam sie nie udalo,poza tym,ze tylko co drugie dziecko otrzyma 500 zl.Natomiast naszym niewatpliwym sukcesem jest doprowadzenie do olbrzymiego zainteresowania Polska na calym swiecie.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MichCz
To tak trwa od kampanii wyborczej.Bicie piany,bicie piany i bicie piany.Konkretów nie ma a jeśli są to zmiany na gorsze.Oficerowie propagandy mają żniwa.A mimo wysiłków J.Kurskiego lud tego nie chce kupić.Ale wystawi rachunek posługując się ustawami uchwalonymi przez 100 dni PIS.-wskiego rządu.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
Ten cały pis pcha Polskę do jednego - upadek oraz szorowanie dna na arenie międzynarodowej. Wstyd i kłamstawa+manipulacje i kolesiostwo bez granic, nawet w stadninach koni - to osiągneli, zgadza się - hańba im! Zero też pomysłów na gospodarkę, tylko podatki w gore, zaiste - "brawo!".
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane