• rozwiń

System do wyłapywania oszustów budzi wątpliwości

Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VAT Odtwórz: Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VAT
Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VAT "Źródło: TVN24 BiS"

Specjalny system fiskusa przez rok śledził ponad 13 milionów kont bankowych firm i obywateli. Efekt? 291 blokad podejrzanych kont, na których było 38,5 mln zł - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) miał być jednym z najważniejszych narzędzi uszczelniania systemu podatkowego i zwalczania wyłudzeń podatku VAT, których skala szacowana jest nawet na kilkanaście miliardów złotych rocznie. Na dobre system ruszył latem 2018 r.

Wątpliwości ekspertów

Jak dowiedział się "PB" w Ministerstwie Finansów, monitoring objął 13,3 mln kont, a do grupy wysokiego ryzyka zakwalifikowano 14,6 tys. podmiotów. Zablokowano na 72 godziny 291 rachunków bankowych należących do 77 podmiotów, podejrzewanych o związek z wyłudzeniami VAT. Zajęto na nich około 38,5 mln zł - opisuje gazeta.Na jej pytanie, dlaczego tak mało, MF odpowiedziało, że STIR zniechęca do wykorzystywania systemu bankowego do oszustw podatkowych. Część pytanych przez dziennik specjalistów ma jednak wątpliwości.

- Stwierdzenie, że pomysł był chybiony, byłoby przedwczesne, ale zasadne jest zastanowienie się nad przyczynami takich efektów - podkreśla cytowany przez "PB" doradca podatkowy Paweł Kaczmarek z firmy Grant Thorton.

- Apelowaliśmy o bardzo ostrożne stosowanie tego narzędzia. Dobrze, że nie jest nadużywane przez KAS. Moim zdaniem same liczby nie dają pełnego obrazu skuteczności STIR. Zapewne jest znacznie większa, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka - komentuje z kolei ekspert podatkowy BCC Michał Borowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KP2015
A na jakiej podstawie prawnej działa ten system. Dlaczego nie ma zgody właściciela rachunku. Jeżeli nie ma podstaw i oskarżenia nikt nie ma prawa poza bankiem na monitorowanie rachunku.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane