• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Ceny prądu w 2019 roku

Steinhoff o podwyżkach cen prądu: przypomina mi to PRL

Steinhoff: podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów Odtwórz: Steinhoff: podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów
Steinhoff: podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów "Źródło: tvn24"

Podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów. Energia jest w żywności i w transporcie - powiedział w TVN24 Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak mówił, trzeba mieć świadomość konsekwencji. - Nasza gospodarka będzie mniej konkurencyjna, ponieważ wzrosną koszty, szczególnie w branżach energochłonnych - podkreślił.

Steinhoff ocenił, że w obecnym rządzie "pomieszano całkowicie funkcje regulacyjne i funkcje właścicielskie". - Nie można być regulatorem i jednocześnie właścicielem, bo to rodzi konflikt interesów i powoduje niespójne działania. Po wypowiedzi premiera Morawieckiego odnoszę wrażenie, że wszystko jest w tej chwili podporządkowane socjotechnice, kampanii wyborczej i tym uwarunkowaniom, które ja określam jako totalnie niemerytoryczne - powiedział były wicepremier i minister gospodarki.

Przypomnijmy, że podczas swego środowego wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie będzie podwyżek cen energii.

Jak mówił Steinhoff, "cena energii elektrycznej, jak każdego towaru, jest funkcją uwarunkowań rynkowych i kosztów wytwarzania".

- I na to nie ma rady. Nie można zaklinać rzeczywistości, bo to zaklinanie rzeczywistości, arbitralne i administracyjne ustalanie cen przypomina mi tamten system. Okres PRL-u to okres totalnego niedoboru, ponieważ ceny były oderwane od rzeczywistości ekonomicznej, były funkcją decyzji politycznej i my idziemy w tym kierunku - dodał.

Według niego podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów. - Energia jest w żywności, w transporcie, itd. Trzeba mieć świadomość konsekwencji. Nasza gospodarka będzie mniej konkurencyjna, ponieważ wzrosną koszty, szczególnie w branżach energochłonnych - podkreślił Steinhoff.

Energetyczny chaos

Na polskim rynku energii panuje obecnie spore zamieszanie. W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się do spółek energetycznych, by znalazły oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na rekompensaty dla odbiorców energii. - Wyceniliśmy w ramach ministerstwa, jeżeli chodzi o możliwości spółek energetycznych, zbierając informacje różnego typu od przedsiębiorstw energetycznych, że te oszczędności są możliwe na poziomie miliarda złotych, żeby wprowadzić odpowiednie środki do funduszu rekompensat - mówił na konferencji prasowej szef ME.

Słowa ministra energii spowodowały, że we wtorek prezes Urzędu Regulacji Energetyki skierował wnioski do dystrybutorów i sprzedawców energii, by spółki skorygowały wnioski o podwyżki, przeprowadziły audyt i wskazały, gdzie jest wspomniany miliard złotych. "Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe" - dodano. Prezes URE oczekuje odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia br.

W środę minister stwierdził, że spółki wycofają wnioski. Dodał jednak, że nie oznacza to, że takie wnioski w sprawie podwyżek taryf nie pojawią się w przyszłości. Minister zastrzegł, że nie zna analiz przeprowadzonych przez spółki.

W czwartek minister podczas posiedzenia sejmowej komisji energii i skarbu państwa stwierdził, że "spółki są niezależne". - Moje słowa o tym, że wycofają wnioski taryfowe na przyszły rok, to przypuszczenia - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jandjnk
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PoProstuJa22
Przeciez za te pdwyzki odpiada pakiet klimatycznny przyjety za wladzy PO i budzet nic z tych podwyzek nie ma bo ta kasa idze do unii za emisje CO2
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane