• rozwiń

Temat: Praca

Ile na początek? Informatyk zarobi miesięcznie na stażu 3600 złotych

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki Odtwórz: Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Finanse, handel, sprzedaż, kadry, IT oraz marketing - w tych branżach opublikowano najwięcej ofert staży i praktyk w tym roku. Największe zarobki studenci dostawali w branży informatycznej, a tylko niewiele mniejsze - w doradztwie i konsultingu oraz branży internet, e-commerce, nowe media.

Przez trzy kwartały 2017 roku pracodawcy najwięcej staży i praktyk skierowali do studentów w obszarze finansów - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Stanowiły one jedną czwartą wszystkich ofert z tego okresu. Sposród ofert dla praktykantów 14 procent skierowano do osób chcących zdobywać doświadczenie w handlu i sprzedaży. Niewiele mniej adresowano do studentów szukających pracy w kadrach i informatyce, marketingu, obsłudze klienta, logistyce, inżynierii i produkcji.

Praktyki w firmie

Najczęściej młodych praktykantów i stażystów poszukiwały firmy działające w obszarze bankowości, finansów, ubezpieczeń. Największy wzrost zapotrzebowania na takich pracowników w pierwszych dziewięciu miesiącach zanotowano w branży budownictwo i nieruchomości, gdzie liczba ofert pracy była o 23,5 procenta większa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Znacząco wzrosło zapotrzebowanie na stażystów i praktykantów w przemyśle ciężkim i lekkim - odpowiednio o 20 procent i 12 procent. Przybyło też ofert praktyk i staży w produkcji dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Tu wzrost wyniósł 16 procent.

Mazowsze liderem

W ścisłej czołówce województw z największą liczbą ogłoszeń dotyczących staży i praktyk znajduje się województwo mazowieckie. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2017 roku pracodawcy z tego regionu opublikowali ponad 37 procent ogólnej liczby ogłoszeń. Wzrost liczby praktyk i staży w województwie mazowieckim wyniósł 11 procent w ujęciu rok do roku.

Na kolejnym miejscu znalazły się województwa dolnośląskie i śląskie, gdzie liczba ofert stanowiła prawie jedną dziesiątą wszystkich ogłoszeń. Dość łatwo o staż było także w województwie małopolskim. W pierwszej piątce znalazło się również województwo wielkopolskie, ze wzrostem wynoszącym 12,4 proc.

Jakie wynagrodzenie

Najwyższe zarobki studentów odnotowuje się w kategorii IT. Osoby uczęszczające na studia I i II stopnia, rozpoczynające swoją karierę zawodową oraz interesujące się rozwojem oprogramowania i administracją IT, mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie sięgające około 3600 złotych brutto.

Na kolejnych miejscach znaleźli się studenci zajmujący się doradztwem oraz konsultingiem - ich średnie zarobki wynoszą około 3500 złotych brutto. Na trzecim miejscu plasuje się kategoria internet/e-commerce/nowe media z wynagrodzeniem około 3400 złotych brutto.

Wysokimi zarobkami na początku kariery mogą cieszyć się również osoby związane z ubezpieczeniami, a także marketingiem. Eksperci podkreślają, że zarobki i premie wzrastają wraz ze zdobyciem doświadczenia. Najmniejsze zarobki odnotowuje się w kategorii uroda, rekreacja i zdrowy styl życia.

Oczekiwania studentów

Studenci chętnie angażują się w staże, aby zwiększyć swoje doświadczenie zawodowe, a także, aby zarobić na przykład na wakacje.

Jak wskazuje PwC w badaniu "Rynek pracy 2.0", prawie 65 procent badanych kandydatów uważa, że wynagrodzenie w przedziale 1000-2000 złotych netto podczas stażu jest właściwe. Z kolei tylko 5 procent studentów decyduje się na staże bezpłatne.

Z cytowanego badania wynika także, że na wybór praktyk najczęściej wpływają prestiż pracodawcy oraz możliwość stałego zatrudnienia. Staże finalizowane zatrudnieniem mają na celu przyciągnięcie, zmotywowanie oraz utrzymanie najlepszych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane