• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Najlepsze lokalizacje na wagę złota. Najemcy za czynsz płacą krocie

Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść Odtwórz: Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść
Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść

Blisko 500 złotych - tyle miesięcznie należy zapłacić za wynajem metra kwadratowego powierzchni handlowej zlokalizowanej w najlepszych centrach handlowych w Warszawie. Stawki w innych największych miastach są kilkukrotnie mniejsze.

Największym i najbardziej konkurencyjnym rynkiem handlowym w Polsce pozostaje niezmiennie Warszawa. Jak wynika z raportu "Dużo handlu w dużych miastach" przygotowanego przez firmę Colliers International w zeszłym roku podaż powierzchni handlowej w Warszawie wyniosła ponad 1,5 mln metrów kwadratowych (mkw.). Dotyczyło to 47 centrów handlowych. W całej Polsce zasoby powierzchni centrów handlowych przekroczyły 11,5 mln mkw.

Jakie stawki?

W stolic występują też najwyższe w kraju stawki czynszów w prestiżowych miejscach. Za powierzchnię handlową zlokalizowaną w najlepszych centrach handlowych trzeba było zapłacić 115 - 120 euro, czyli blisko nawet blisko 500 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Na pozostałych największych rynkach, czyli Górnym Śląsku, w Trójmieście i Wrocławiu stawki wahały się w przedziale 35 – 42 euro, czyli 145-170 złotych za metr kwadratowy miesięcznie.

W przypadku mniejszych lokali oznacza to miesięczne czynsze na poziomie kilku tysięcy złotych, a w przypadku największych (hipermarkety mające po kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych) - liczone nawet w milionach.


Z raportu wynika również, że poziom nasycenia w Warszawie osiągnął 599 mkw. na tysiąc mieszkańców a to niewiele w porównaniu z najbardziej nasyconymi rynkami. Takim z pewnością jest Wrocław z wynikiem 906 mkw. na tysiąc mieszkańców czy Lublin 1128 mkw. na tysiąc mieszkańców.

Będzie więcej

W zeszłym roku polski rynek powierzchni centrów handlowych powiększył się o kolejne 360 tysięcy mkw. Wzrost jest o 15 proc. mniejszy niż rok wcześniej.

W 2017 roku do użytku oddano dwanaście nowych centrów handlowych, wśród których przeważały duże obiekty o powierzchni powyżej 40 tys. mkw. Do największych ukończonych projektów należą: Galeria Północna w Warszawie (64 tys. mkw.), Wroclavia (64 tys. mkw.), IKEA Skende Shopping w Lublinie (57,5 tys. mkw.), Serenada w Krakowie (42 tys. mkw.).

W raporcie czytamy również, że koniec grudnia 2017 roku w Polsce, w budowie pozostawało ok. 580 tys. mkw. powierzchni handlowej. Wciąż trwają budowy obiektów takich, jak Galeria Młociny w Warszawie (76 tys. mkw.), Forum w Gdańsku (62 tys. mkw.) czy Galeria Libero w Katowicach (42 tys. mkw.).

— Przewidujemy, że nowa podaż w roku 2018 będzie nieco większa niż w roku poprzednim, z uwagi na zakończenie kilku dużych inwestycji handlowych oraz rozbudów istniejących centrów handlowych. O ile nie nastąpią opóźnienia, na rynek zostanie dostarczone ok. 450 tys. mkw. powierzchni w centrach handlowych — mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane