• rozwiń
  • WIG20 2312.79 -0.27%
  • WIG30 2655.18 -0.53%
  • WIG 59759.16 -0.56%
  • sWIG80 11948.34 -0.51%
  • mWIG40 4165.76 -1.73%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Wyższy VAT przez kolejny rok. Jest podpis prezydenta

Premier Morawiecki o obniżeniu stawki CIT i ZUS dla małych firm Odtwórz: Premier Morawiecki o obniżeniu stawki CIT i ZUS dla małych firm
Premier Morawiecki o obniżeniu stawki CIT i ZUS dla małych firm "Źródło: tvn24"

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 i 8 procent - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Ponadto na niezmienionym poziomie pozostaną stawki: zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 procent oraz ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 procent.

Podwyższone stawki będą obowiązywać tak długo, jak długo będą tego wymagać dwa warunki relacji długu do Produktu Krajowego Brutto.

Pierwszy z tych warunków zakłada, że dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką resort ma na swoich rachunkach, będzie się utrzymywał powyżej 43 procent PKB. Drugi warunek zakłada, że różnica między deficytem sektora finansów publicznych a celem, do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie większa niż 6 procent PKB.

"Podstawowe źródło dochodów"

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawiając w listopadzie w Sejmie projekt zmiany ustawy o VAT, stwierdził, że wskaźniki przyjęte przez Ministerstwo Finansów, które pozwoliłyby na obniżenie stawek VAT do 22 i 7 procent, możliwe będą do osiągnięcia najprawdopodobniej w 2019 roku. Co oznaczałoby, że obniżka stawek nastąpi w roku 2020.

- Należy jednak pamiętać, że podatek VAT jest podstawowym źródłem dochodów budżetowych i na ten moment, działając racjonalnie odpowiedzialnie i jednocześnie nie ograniczając wydatków uzasadnionych społecznie, musimy utrzymać dotychczasowy poziom stawek VAT, czemu służy składany projekt - tłumaczył wiceminister.

Przeciwne utrzymaniu stawek VAT na obecnym poziomie były kluby opozycyjne.

Stawki 23 i 8 procent zostały wprowadzone od 2011 roku decyzją rządu PO-PSL. Obniżka stawek VAT była jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane