• rozwiń

Startupy u prezydenta. "Polska przestaje być państwem taniej siły roboczej"

Współpraca biznesu ze startupami "ambicją" prezydenta Odtwórz: Współpraca biznesu ze startupami "ambicją" prezydenta
Współpraca biznesu ze startupami "ambicją" prezydenta "Źródło: TVN24 BiS"

Wierzę, że dzisiejsze spotkanie w Pałacu Prezydenckim przyczyni się do zawarcia przez startupy kolejnych kontraktów - mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji "Startupy w Pałacu - Globalnie". Podczas tego spotkania startupy mają po 4 minuty na zachęcenie w języku angielskim potencjalnych inwestorów do wspólnych projektów, a klientów do zakupu ich produktów lub usług.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Fundacją Startup Poland wyłoniła 10 finalistów konkursu "Startupy w Pałacu Globalnie". W środę w Sali Kolumnowej odbyła się prezentacja zwycięskich projektów.

Zostały wyłonione m.in. w sektorze energetyki, sztucznej inteligencji, rozwiązań materiałowych, telemedycyny, elektromobilności, nowoczesnej edukacji, blockchain (zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji finansowych) czy FinTech (usług finansowych realizowanych za pośrednictwem Internetu) - poinformowano na stronie internetowej prezydenta.

"Polska przestaje być państwem taniej siły roboczej"

- Niektórzy ekonomiści mówią, że doszliśmy do takiego specyficznego momentu w rozwoju gospodarczym, że rynek pracy zaczyna poszukiwać pracownika, a nie jak do tej pory, że pracownik poszukiwał pracodawcy - zwracał uwagę prezydent.

- To jednak będzie powodować - dodał - że Polska przestaje być państwem taniej siły roboczej, bo żeby znaleźć pracownika, trzeba będzie mu lepiej zapłacić.

- A to oznacza dla nas jedno - albo wybijemy się technologicznie i będziemy realizowali rzeczywiście nowoczesną, innowacyjną gospodarkę, albo popadniemy w stagnacje gospodarczą - powiedział prezydent. - Ja sobie tego scenariusza w ogóle nie wyobrażam - podkreślił.

Dlatego, jak dodał, tak ważna dla niego jest obecność w Pałacu Prezydenckim "i młodzieży, i przedstawicieli funduszy".

Prezydent przypomniał, że przedstawiciele start-upów towarzyszyli mu w kilku wizytach zagranicznych. Zapowiedział, że kolejne 10 startupów, które zaprezentowały się podczas marcowego spotkania w Pałacu Prezydenckim, udadzą się z nim w najbliższym czasie do Finlandii.

Startupy w Pałacu

Podczas przemówienia prezydent Andrzej Duda podkreślał, że stworzenie platformy porozumienia między młodymi ludźmi a doświadczonymi w biznesie była jego "ambicją".

W jego ocenie, dzięki takiemu wsparciu, twórcy startupów "będą mogli nie tylko budować polską gospodarkę, ale i rozsławiać Polskę na świecie, jako państwo ludzi inteligentnych, jako państwo, w którym powstają innowacyjne pomysły, w którym rodzą się innowacyjne technologie".

Prezydent zaznaczył, nasze startupy "czują się już gotowe do globalnej ekspansji".

"Startupy w Pałacu" to projekt Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Funduszu Rozwoju i Fundacji Startup Poland, którego celem jest promowanie polskich startupów oraz umożliwienie im nawiązania nowych kontaktów biznesowych w kraju i na świecie.

Przed środowym spotkaniem "Start-upy w Pałacu Globalnie" odbyły się dwa wydarzenia tego rodzaju: "Startupy w Pałacu" we wrześniu 2016 r. oraz "Startupy w Pałacu B2B" w marcu 2017 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane