• rozwiń

Rosną pensje i zatrudnienie. Średnio Polacy zarabiają ponad 4 tys. zł

Rosną pensje i zatrudnienie. Średnio Polacy zarabiają ponad 4 tys. zł
Foto: Shutterstock Foto: W listopadzie wzrosło wynagrodzenie i zatrudnienie

W listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4004,80 zł. To wzrost o 2,7 proc. rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,6 proc. Z kolei zatrudnienie w listopadzie wzrosło 0,9 proc. rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat nagród z zysku wyniosło 4004,29 zł. GUS podał, że w przedsiębiorstwach w listopadzie zatrudnionych było 5 mln 550,8 tys. osób.

Miesiąc wcześniej

Dla porównania, w październiku przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3 tys. 980,92 zł, w ujęciu rocznym wzrosło o 3,8 proc., a miesięcznym wzrosło o 2,1 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5 mln 544,6 tys. osób, co oznacza, że w ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 0,8 proc., a miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.

Opinie

Jak zauważyła ekspertka Konfederacji Lewiatan Grażyna Spytek-Bandurska, zatrudnienie systematycznie rośnie. 

- W listopadzie było wyższe o 6,2 tys. w porównaniu z październikiem. Od początku roku zwiększyło się już o ok. 60 tys. Przybywa etatów również w ujęciu rocznym. W listopadzie zatrudnienie było wyższe o 0,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zwykle jesienią obserwowaliśmy spadki zatrudnienia lub jego stabilizację. Tym razem jest inaczej, co świadczy o tym, że firmy tworzą nowe miejsca pracy - zauważyła.

Jej zdaniem w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy nie powinna się znacznie pogorszyć, ponieważ ponad jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje, że będzie zatrudniać nowych pracowników. - Skłonność do tworzenia miejsc pracy jest większa niż w ubiegłym roku i przed dwoma laty - podkreśliła.

Niższa dynamika

Analitycy BZWBK z Grupy Santander zwracają uwagę na niższą dynamikę wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Ich zdaniem może to wynikać z sytuacji w sektorze górniczym.

"Pomimo niższej dynamiki wynagrodzeń, sytuację na rynku pracy oceniamy jako dobrą. Pozytywne tendencje powinny się również utrzymać w nadchodzących miesiącach, przy niskiej presji płacowej. Sądzimy, że w najbliższych miesiącach średnie nominalne tempo wzrostu płac powinno się utrzymać na poziomie 3-4 proc. w ujęciu rocznym, co przy utrzymaniu deflacji (przynajmniej do połowy przyszłego roku) będzie oznaczać istotny wzrost realnej siły nabywczej wynagrodzeń. Będzie to czynnik wspierający konsumpcję prywatną w nadchodzących kwartałach" - napisali w komentarzu do wtorkowych danych.

Premie barbórkowe

Na spadek dynamiki wynagrodzeń w listopadzie zwraca też uwagę Piotr Piękoś z Zespołu Analiz i Prognoz Ekonomicznych Pekao. On również uważa, że jest to skutek spadku dynamiki płac w górnictwie z jednej strony ze względu na jej podwyższony poziom odnotowany w październiku, z drugiej zaś wskutek prawdopodobnego przesunięcia wypłat premii barbórkowych na grudzień.

Jak dodaje, wtorkowe dane wskazują na kontynuację poprawy sytuacji na krajowym rynku pracy i tworzenia etatów, mimo przejściowego spowolnienia w przemyśle.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mglamowski
Trzeba pamiętać, że to średnia w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób i z umów o pracę. Inne umowy i firmy, w których pracuje do dziewięciu osób są pomijane. Drugą istotną sprawą jest to, że jest to średnia płaca BRUTTO, czyli pracownik, który zarabia te 4004,80 zł dostaje z tego tylko 2856,72 zł.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Kogo Wy chcecie ogłupić takimi wynagrodzeniami...? Jak by wszyscy Polacy tyle zarabiali to by nie wyjeżdżali z kraju. A Wam taka średnia wychodzi bo wynagrodzenia Prezesów którzy zarabiają po 400-500tyś złotych a nawet więcej i zawyżają wynagrodzenia a jest mnóstwo Prezesów co takie wynagrodzenia pobierają...
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane