• rozwiń

Ziemia rolna tylko dla rolników. "Konstytucja polskiej wsi" dziś w Sejmie

Ziemia rolna tylko dla rolników. "Konstytucja polskiej wsi" dziś w Sejmie

Czwartek to kolejny dzień posiedzenia Sejmu. Na sali obrad m.in. pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Tzw. „konstytucja polskiej wsi” przewiduje wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat.

Rządowy projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat.

Odstępstwa mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania - ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych; działek do 1 ha.

Nabywcami ziemi mają być zasadniczo tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa.

Odstępstwa i uwagi

Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia. Dodatkowo, zakup ziemi wiązał się będzie z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, jak i zakazem sprzedaży czy wydzierżawiania ziemi przez okres 10 lat. Zbycie ziemi przed upływem tego terminu byłoby możliwe tylko dzięki zgodzie sądu. Sprzedaż ziemi lub dzierżawa bez takiej zgody wiązać się będzie z jej odkupem przez ANR. Według Ministerstwa Rolnictwa projektowana ustawa ma przede wszystkim poprawić strukturę agrarną w Polsce. Ma także chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem.

W ramach konsultacji publicznych, zgłoszono 75 uwag. Kluczowe dotyczyły "braku proporcjonalności we wprowadzonych ograniczeniach obrotu nieruchomościami rolnymi, co może skutkować zarzutem braku zgodności projektowanych przepisów z Konstytucją RP". Wątpliwości organizacji rolniczych wzbudziła też kwestia obrotu nieruchomościami rolnymi pomiędzy osobami prywatnymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Ziemi nie przybędzie. Jeśli się jej pozbędziemy, możemy jej nigdy nie odzyskać. Pomysł z ograniczeniem wcale nie jest głupim pomysłem. Rolnictwo na tym nie straci.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
No tak, ale problem polega na tym, że rząd nie wyklucza cudzoziemców ale także polaków, oraz rodziny rolników z dziedziczenia, jeśli nie mają wykształcenia rolniczego. To grozi nacjonalizmem własności prywatnej.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane