• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Sprzedaż detaliczna mocno w górę. Nowe dane urzędu statystycznego

Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele
Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

Sprzedaż detaliczna w październiku 2018 roku wzrosła o 9,7 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 7,4 procent - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu sprzedaży detalicznej o 7,4 procent licząc rok do roku i 4,6 procent w stosunku do września.

"Dane te potwierdzają nadal dobrą koniunkturę w handlu detalicznym, czemu sprzyja sytuacja na rynku pracy i korzystne nastroje gospodarstw domowych" - ocenili w komentarzu analitycy Banku Millennium.

Jak dodano, "dane te sygnalizują, że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kwartale nadal będzie solidna. W 2019 roku będzie ona nadal rosła w tempie wyższym niż średnia wieloletnia, aczkolwiek jej dynamika będzie stopniowo wyhamowywać, podobnie jak sprzedaży detalicznej".

"Euforia będzie wygasać"

Piotr Piękoś z PKO BP zauważył, że istotne przyspieszenie zanotował wzrost sprzedaży samochodów (9,7 proc. rdr), na co wpływ z jednej strony miał pozytywny efekt kalendarza, zaś z drugiej wygasanie negatywnego efektu przyspieszonej sprzedaży w sierpniu w związku z wrześniowym wejściem w życie nowych norm emisji spalin.

Jak odnotował ekonomista, do dodatnich poziomów - po ujemnym odczycie za wrzesień - powróciła sprzedaż żywności (wzrost o 1,5 proc. rdr).

"Warto zwrócić uwagę na solidny odczyt wzrostu w kategorii "meble, RTV i AGD" (7,5 proc. rdr) po najsłabszym od długiego czasu odczycie za wrzesień (2,8 proc. rdr). Sugeruje to, że nastroje konsumenckie nie pogarszają się na razie istotnie, co mógł sugerować odczyt wrześniowy" - zauważył.

"Niemniej jednak spodziewamy się, że w średnim terminie euforia konsumencka będzie stopniowo wygasać ze względu na wyhamowywanie wzrostu zatrudnienia i w konsekwencji wolniejszy wzrost funduszu płac, co osłabi wsparcie dla siły nabywczej konsumentów" - dodał Piotr Piękoś.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matiga
W 2019 będziemy kupowali drożej i wszystko będzie się zgadzało w statystykach. Może taki jest cel planowanej podwyżki prądu i gazu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane