• rozwiń

"Polacy nie przejedli się na święta". Dane znacznie poniżej oczekiwań

Ekspert o zakazie handlu w niedziele w 2019 roku Odtwórz: Ekspert o zakazie handlu w niedziele w 2019 roku
Ekspert o zakazie handlu w niedziele w 2019 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Sprzedaż detaliczna w grudniu 2018 roku wzrosła o 4,7 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 12,9 procent - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To wyniki znacznie poniżej oczekiwań analityków.

Zdaniem analityków mBank Research wtorkowe wyniki dopełniają serię rozczarowujących danych za grudzień. "W cenach stałych wzrosła ona jedynie o 3,9 procent rok do roku, znacznie poniżej konsensusu (6,9 procent) i naszej i tak pesymistycznej prognozy (5,3 procent)" - wskazali.

Wcześniej opublikowano dane dotyczące między innymi produkcji przemysłowej, które także okazały się słabsze od prognoz.

Przyczyny

Analitycy PKO Banku Polskiego ocenili, że "Polacy nie przejedli się na święta". Jednocześnie wskazali na dwie przyczyny takiej sytuacji.

"Słabszy odczyt grudniowy częściowo wynikał z sygnalizowanego przez nas przesunięcia zakupów przedświątecznych (między innymi RTV i AGD) na listopad w związku z rosnącą popularnością przecen w Black Friday. Listopadowe promocje mogły również stać za przesunięciem wydatków na kosmetyki" - wskazali.

Ich zdaniem, kolejną przyczyną było przesunięcie zakupów odzieży i obuwia na listopad, gdy po raz pierwszy - w tym sezonie zimowym - temperatury spadły poniżej zera.

"Podobny do głównego odczytu spadek odnotowała sprzedaż >>bazowa<< (z wyłączeniem paliw, pojazdów i żywności). Utrzymuje się ona jednak wciąż na solidnym poziomie (8,7 procent rok do roku) w ujęciu realnym wskazując na silny popyt konsumpcyjny w gospodarce" - czytamy w komentarzu PKO Banku Polskiego.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane