• rozwiń

Głośne zatrzymanie Kluski, kłopoty Optimusa. Jest kolejny wyrok sądu

Piotr Schramm o żądaniach Sapkowskiego Odtwórz: Piotr Schramm o żądaniach Sapkowskiego
Piotr Schramm o żądaniach Sapkowskiego "Źródło: tvn24"

Sąd Apelacyjny oddalił powództwo CD Projektu w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa - podała spółka w komunikacie. Pozew dotyczył skutków błędnych decyzji fiskusa i zatrzymania Romana Kluski.

W 2014 roku Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok, w którym przyznał CD Projekt (dawniej Optimus) odszkodowanie od Skarbu Państwa w wysokości 1,09 mln zł plus odsetki za błędne decyzje fiskusa.

Firma CD Projekt, będąca prawnym następcą Optimusa, domagała się przed sądem 35,65 mln zł wraz z odsetkami, podnosząc, że wskutek błędnych decyzji urzędników skarbowych i zatrzymania Romana Kluski firma Optimus utraciła reputację, a w latach 2002-2005 także przewidywane dochody i musiała ponieść ponad 8,7 mln zł kosztów.

Skarb Państwa bez odpowiedzialności

"Jak wynika z ogłoszonego ustnie uzasadnienia wyroku, Sąd Apelacyjny uznał, że Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za szkodę poniesioną przez Optimus SA, ponieważ spółka ta nie była adresatem decyzji podatkowych ani nie była następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane" - podał CD Projekt w komunikacie.

"Okoliczność, że Optimus SA uczestniczyła jako spółka przejmująca w podziale spółki, do której decyzje były adresowane oraz ponosiła ekonomiczny ciężar bezprawnych decyzji związanych z wydzieloną działalnością, zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ma dla odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa znaczenia" - dodano.

CD Projekt na razie nie podjął decyzji w sprawie dalszych działań prawnych. Jak podkreślono, losy ewentualnej skargi kasacyjnej rozstrzygną się po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wydanego rozstrzygnięcia.

Optimus i Kluska

Sprawa sięga wydarzeń z 2002 roku. Wtedy, po trwającym kilkanaście miesięcy postępowaniu, organy skarbowe doprowadziły do aresztowania założyciela i byłego prezesa firmy Optimus - Romana Kluski. Zarzuty dotyczyły oszustw podatkowych. Kluska wyszedł na wolność po wpłaceniu 8-milionowej kaucji, firma jednak popadła w kłopoty finansowe.

W wyniku postępowania przed sądami administracyjnymi zarzuty o nadużycia zostały obalone. Firma jednak nigdy nie odzyskała dawnej świetności, ani pozycji czołowego w Polsce producenta komputerów. Sam Roman Kluska stał się symbolem niesprawiedliwego traktowania przez fiskusa.

Biznesmen domagał się 1,5 mln zł odszkodowania za zatrzymanie i stosowanie przez 16 miesięcy poręczenia majątkowego. Ostatecznie sąd przyznał Klusce w 2006 r. 5 tys. zł odszkodowania za zatrzymanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Lysander
Będzie Strasburg. Pytanie tylko, jaką odpowiedzialność poniósł urzędnik/urzędniczka, która na siłę zrobiła sobie wynik do premii rocznej "dmuchając" sprawę Optimusa? Czuję tu mocno działania w stylu przepalonej w Bartoszyckim warsztacie samochodowym żarówki samochodowej.
  • 13
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Polska. W majestacie prawa można zniszczyć dobrze funkcjonującą firmę i nie ponieść za to żadnej odpowiedzialności. Dlatego takie prawo należy mieć gdzieś i kierować się moralnością.
  • 12
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane