• rozwiń

Temat: Gospodarka

Premierzy Polski i Czech rozmawiali o stosunkach gospodarczych

Duda: gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany Odtwórz: Duda: gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany
Duda: gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany "Źródło: TVN24 BiS"

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Andrej Babisz rozmawiali w piątek w Karlowych Warach m.in. o stosunkach gospodarczych obu krajów. Spotkali się z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce i Czechach.

"Republika Czeska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów gospodarczych" - oświadczył Mateusz  Morawiecki. Mówił, że m.in. dzięki współpracy handlowej i gospodarczej relacje Polski i Czech na wielu polach są "znakomite". Babisz stwierdził, że "Polskę i Czechy wiążą ponadstandardowe stosunki".

Raport o współpracy

Podczas spotkania z przedsiębiorcami zaprezentowano analizę przygotowaną przez Departament Strategii i Analiz Międzynarodowych Banku PKO BP, omawiającą stan gospodarki w obu państwach oraz dwustronną współpracę gospodarczą. 

Analiza zwraca uwagę, że mocnymi stronami polskiej gospodarki są m.in.: korzystne położenie, konkurencyjność cenowa i wykwalifikowana siła robocza. Wśród atutów Czech wymieniono bogate tradycje gospodarcze, silnie uprzemysłowioną i otwartą gospodarkę proeksportową, której główną gałęzią jest motoryzacja, a także silne powiązania z "międzynarodowym łańcuchem produkcyjnym".

Raport PKO BP podkreśla, że polskie inwestycje bezpośrednie w Czechach przekroczyły w 2016 roku 1,9 mld euro, stanowiąc prawie 7 proc. wszystkich polskich inwestycji. W tym samym roku Polska uplasowała się na 12. miejscu wśród największych inwestorów na rynku czeskim.

Polska przed Słowacją

Podczas spotkania z przedsiębiorcami Babisz podkreślał polskie zaangażowanie inwestycyjne i zwracał uwagę, że czeskie inwestycje plasują Pragę na siódmym miejscu wśród największych inwestorów w Polsce. Podkreślił też, że obroty handlowe dały Polsce drugie miejsce po Niemczech wśród partnerów Czech. Zauważył, że Polska wyprzedziła pod tym względem Słowację.

Według danych z raportu PKO BP produkty najczęściej eksportowane z Polski do Czech w 2017 roku to części i akcesoria do pojazdów samochodowych, silniki spalinowe tłokowe z zapłonem samoczynnym, węgiel i paliwa stałe wytwarzane z węgla, meble do siedzenia, miedziane kable, energia elektryczna, monitory i projektory. Z Czech do Polski najczęściej trafiają pojazdy samochodowe, części i akcesoria do pojazdów samochodowych, a także produkty naftowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Policja OTWIERAĆ
Te wspaniałe silniki są produkowane w polskich fabrykach niemieckich koncernów i sprzedawane czeskim montowniom tychże niemieckich koncernów. Ach ci niedobrzy Niemcy ;-)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane