• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Ta branża jest jak kryzysowy barometr. Widzi pierwsze sygnały

"Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Odtwórz: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
"Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" "Źródło: TVN24 BiS"

Kryzys gospodarczy w 2008 r. producenci palet dostrzegli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Teraz zauważają podobne symptomy - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

- Nasza branża to, obok transportu, krwiobieg gospodarki, które bardzo szybko wyczuwa wszelkie tendencje rynkowe - mówi gazecie Jarosław Maciążek, wiceprezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL (PKN EPAL), organizacji, która zrzesza rodzimych producentów tego typu palet. Takie palety stanowią prawie 90 proc. polskiego rynku, reszta to UIC/EUR. 

Kryzys na horyzoncie?

- Na pół roku przed wybuchem kryzysu w 2008 r. zauważyliśmy pierwsze symptomy spowolnienia. Zaczęła spadać liczba zamówień, a w ślad za nią także cena. O tym, że nadciąga załamanie wiedzieliśmy więc z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - mówi Andrzej Bijak, prezes Związku Producentów Europalet UIC (ZPE/UIC). Według niego zapotrzebowanie na palety może być wskaźnikiem w szeroko rozumianej gospodarce.

Co zatem wskazuje paletowy barometr koniunktury? - pyta "PB". - Pierwsze osiem miesięcy wskazywało na wzrost rynku palet EPAL o 7-8 proc. - szacuje Jarosław Maciążek. Teraz ma jednak wątpliwości, czy ta tendencja się utrzyma. Pod koniec wakacji popyt zaczął słabnąć. - Wrzesień przyniósł pierwsze zauważalne oznaki spowolnienia. Nie można już było sprzedać palet w każdej ilości. Sądziłem, że w październiku nastąpi odbicie, ale tak się nie stało - tłumaczy. Jego zdaniem sytuacji nie można nazwać załamaniem, ale śmiało można mówić o stabilizacji lub stagnacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane