• rozwiń

Solidarność: rząd nie pozostawia nam wyboru

Nauczycielska Solidarność dostaje zaproszenie, ZNP nie. "Próbują obejść nas" Odtwórz: Nauczycielska Solidarność dostaje zaproszenie, ZNP nie. "Próbują obejść nas"
Nauczycielska Solidarność dostaje zaproszenie, ZNP nie. "Próbują obejść nas" "Źródło: Fakty TVN"

Obradujący w środę w Warszawie Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ Solidarność stwierdził, że żaden z głównych postulatów związku nie został przez rząd uwzględniony. Do 28 marca sztab czeka na konkretne propozycje i terminy ich realizacji.

W przeciwnym razie zapowiada, że 4 kwietnia zorganizuje manifestacje przed wszystkimi urzędami wojewódzkimi.

Rzecznik przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Marek Lewandowski przypomina w komunikacie zatytułowanym "Sztab Solidarności: Rząd nie pozostawia nam wyboru", że związek domaga się między innymi podwyżek w budżetówce, wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, rozwiązań zabezpieczających przed wzrostem cen energii, a także niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatków za wysługę lat.

Postulaty NSZZ Solidarność

Pełna lista postulatów obejmuje między innymi wzrost wynagrodzeń zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, więziennictwa, krajowej administracji skarbowej, celników, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy rezydentów, przewidzianych na 2019 rok dla pozostałych zatrudnionych w jednostkach finansów publicznych.

Solidarność domaga się też "zaniechania, komplikujących system, niekończących się zmian w ustawach podatkowych, przyjmowanych bez konsultacji społecznych".

Związek upomina się też o urealnienie kwoty wolnej od podatku tak, aby służyła osobom najsłabszym ekonomicznie, chroniąc je przed zagrożeniem ubóstwem.

Postulaty dotyczą też waloryzacji: progu podatkowego (obecnie 85 528 zł)  i wysokości kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych (111,25 zł w przypadku umowy o pracę), a także między innymi modernizacji systemu ubezpieczeń społecznych tak, aby pracownicy o długoletnich okresach składkowych nabywali uprawnienia emerytalne bez względu na wiek życia oraz objęcia wszystkich wykonujących i świadczących pracę bez względu na formę umowy, w oparciu o którą ją wykonują, w tym prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, proporcjonalnymi składkami emerytalno-rentowymi od osiąganych dochodów z każdego tytułu ubezpieczenia, z zachowaniem zasady 30-krotności.

"Prawie osiągnięto porozumienie"

W styczniu Konwent Przewodniczących Zarządów Regionów i Krajowych Sekretariatów Branżowych NSZZ Solidarność przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy.

Pod koniec lutego przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda po spotkaniu między innymi z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim oceniał, że "w wielu kwestiach prawie osiągnięto porozumienie". Nie precyzował jednak, czego dotyczyły rozmowy, ani w jakich obszarach zbliżono stanowiska.

Rzecznik PiS Beata Mazurek informowała wówczas, że efektem rozmów jest powołanie zespołu rządowo-związkowego, który "będzie pracował nad rozwiązaniem problemów istotnych dla obu stron".
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ofmarwoj
Panie Duda i tak rewolucja pożera własne dzieci. (Danton)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
Ani kroku wstecz, albo podpiszą umowę, ze co miesiąc będzie 1000zł więcej albo strajk. Innej możliwości nie ma szczególnie z tym rządem i do tego przed wyborami.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
no jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie pomyśleć o wymianie złotówek na walutę bo szykuje się inflacja na maksa, pewno niższa niż w Wenezueli, ale na pewno o wiele wyższa niż będzie twierdził pan Glapa z NBP.
 • 14
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PrzemoRT
No niestety... Zbyt wysoka kwota 500+ w stosunku do pensji demoluje ten kraj. Uspokoi się dopiero, jak 500 zł nic nie będzie warte
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane