• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym

Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym Odtwórz: Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Solidarność proponuje zmiany do projektu ustawy o podatku handlowym | Video: Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym

NSZZ Solidarność krytycznie o projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców.

W ubiegłym tygodniu Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy o podatku od marketów trafił do Rady Dialogu Społecznego. - Poczekamy, co najmniej do 18 lutego ze względu na to, że ten projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego i czekamy na jej opinię, i po uzyskaniu jej, i uwzględnieniu tych dzisiaj uzgodnionych uwag i porozumienia, zaprezentujemy projekt najpierw zainteresowanym stronom, a nie medialnie, i jeśli będzie akceptacja, to wtedy ten projekt pójdzie do prac legislacyjnych - zapowiedział Kowalczyk.

Jedną z takich opinii przygotowało prezydium NSZZ Solidarność.

Uwagi Związku

W ocenie Związku, projekt podatku nie wpłynie na eliminowanie nierównych obciążeń podatkowych, które w większym stopniu dotykają małych i średnich przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym oraz przeciwdziałanie ekspansji zagranicznych sieci handlowych kosztem rodzimego handlu detalicznego.

Dlatego Solidarność proponuje kilka rozwiązań, a wśród nich m.in. odstąpienie od wyższego opodatkowania sprzedaży w soboty i niedziele.

W ocenie Związku zastosowanie w tym przypadku jedynie kryterium uzyskania większych wpływów nie jest do zaakceptowania. Opodatkowanie sprzedaży w weekendy wyższą stawką w praktyce spowodować może, że przede wszystkim polskie firmy handlowe po przekroczeniu sprzedaży rzędu 1,5 mln zł, ze względu na słabą rentowność wynoszącą od 0,0 do 1,5 proc., nie byłyby w stanie zapłacić kwoty podatku.

Jednocześnie "Solidarność" zwraca uwagę, że od lat dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.

Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców, które ze względu na obroty miesięczne powyżej 1,5 mln zł kwalifikują się do zapłacenia dodatkowego podatku, którego nie będą w stanie udźwignąć.

W ocenie "Solidarności" również sieci działające na zasadzie franczyzodawcy i franczyzobiorcy zostaną dotknięte dużą skalą podatku, poprzez wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Związek zaproponował rozważenie propozycji wprowadzenia progresywnego podatku obrotowego od sprzedaży.

Podatek handlowy w pigułce:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane