• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Szykuje się kolejna batalia o zakaz handlu. "Mamy obiecaną zmianę przepisów"

"Będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano" Odtwórz: "Będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano"
"Będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano" "Źródło: TVN24 BiS"

Będzie nowelizacja ustawy w sprawie niedzielnego zakazu handlu, tak nam obiecywano - mówił w TVN24 BiS Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Chodzi o sklepy internetowe i centra logistyczne.

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele, w wersji ustalonej przez Sejm, nie objęły sklepów internetowych ani centrów logistycznych i dystrybucyjnych, czego na początku domagała się "Solidarność" - inicjator projektu.

- Jeżeli chodzi o centra logistyczne i dystrybucyjne, to jest wielka przegrana. Chciałbym powiedzieć osobom, które tam pracują, że my o was nie zapomnimy. Nie wyobrażam sobie, żeby (...)  ci pracownicy byli całkowicie wyjęci z zakazu (handlu - red.) - podkreślał Bujara w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

- My proponowaliśmy, żeby ta grupa osób mogła pracować, bo jest taka konieczność. Trzeba rozładować tiry, żeby towar mógł w poniedziałek trafić na sklepowe półki. Ale taka praca powinna odbywać się za zgodą  pracownika. Pracownik musiałby wyrazić zgodę na pracę w niedzielę i dostałby za to stuprocentowy dodatek - przypominał.

- Ci pracownicy zostali wyjęci całkowicie spod tej ustawy (o zakazie handlu - red.) i na to się nie godzimy - mówił Bujara.

Sklepy internetowe

Solidarność nie odpuszcza też w sprawie niedzielnego handlu internetowego. - Jeśli chodzi o internet i sprzedaż w e-handlu, tu będzie - tak nam rząd obiecał - notyfikacja, konsultacje przeprowadzone z Komisją Europejską - mówił Bujara w TVN24 BiS.

Na konieczność notyfikacji w organach europejskich ograniczeń w funkcjonowaniu e-sklepów wskazywała opinia prawna przygotowana dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- To jest kwestia pół roku, ośmiu miesięcy - mówił w TVN24 BiS przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". - A więc będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano - dodał.

Debata

W nocy z czwartku na piątek senatorowie kilka godzin debatowali nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Dyskutowano między innymi o poprawkach zgłoszonych wcześniej podczas obrad komisji gospodarki. Głosowanie w sprawie zakazu handlu zaplanowano na piątek.

Solidarność już pod koniec listopada zapowiedziała, że będzie walczyć o objęcie ustawą e-handlu oraz centrów logistycznych.

Zakaz handlu w trzech etapach

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W niedziele będzie dozwolony handel m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych.

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm regulacjami w niedziele zrobimy także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej. Przewiduje się także, że w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi.Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedziele będzie mógł go otworzyć, jednak to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub.r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane