• rozwiń
  • WIG20 2234.24 +0.02%
  • WIG30 2532.22 +0.03%
  • WIG 58812.93 +0.10%
  • sWIG80 11615.39 +0.38%
  • mWIG40 3756.86 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:55

Dostosuj

"Przyszła mama z dwunastoletnią dziewczynką i poprosiła, żebym ją wpuściła na solarium"

 Solarium zakazane dla dzieci? Odtwórz: Solarium zakazane dla dzieci?
Solarium zakazane dla dzieci? "Źródło: tvn24"

Zakaz korzystania z solariów dla osób niepełnoletnich. Takiej zmiany z prawie chce prezydent Andrzej Duda, który skierował projekt do Sejmu. Za złamanie groziłaby kara od tysiąca do 50 tys. zł. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Korzystać z solarium zaczynają już 16-, 17-latki, a zdarza się, że i jeszcze młodsze dzieci. Do solarium potrafią przyprowadzić je rodzice.

- Miałam taką sytuację, że przyszła mama z dwunastoletnią dziewczynką i poprosiła, żebym ją wpuściła na solarium. Wtedy jeszcze pracowałam u kogoś. Szefowa wyraziła zgodę - wspomina właścicielka solarium Justyna Szymańska w rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat".

Opalają się, bo wydaje im się, że przygotowują skórę do sezonu, bo chcą ładniej wyglądać w odkrytych sukienkach.

Zabiegają o to od lat

Onkolodzy tłumaczą, że najzdrowiej jest się nie opalać i od lat zabiegają o zakaz korzystania z solariów dla osób niepełnoletnich. Teraz być może się uda, bo swój projekt do Sejmu skierował prezydent Andrzej Duda. Nowe prawo opracowała Narodowa Rada Rozwoju działająca przy głowie państwa.

- Zakaz reklamy solariów, konieczność umieszczania na solariach informacji o tym, że emitują promieniowanie ultrafioletowe i że to promieniowanie może prowadzić do nowotworów skóry oraz zakaz korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia - to przepisy zawarte w projekcie, które wymienia prof. Piotr Radziszewski z Narodowej Rady Rozwoju.

Za złamanie tych przepisów ma grozić kara od tysiąca do 50 tys. zł.

Zakaz od lat próbował przeforsować Rzecznik Praw Dziecka. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia uznało, że byłoby to zbyt restrykcyjne, że państwo nie może ingerować w każdą sferę życia obywateli. Dzisiaj resort już takich zastrzeżeń nie ma.

- Przeanalizowaliśmy projekt i poprzemy inicjatywę pana prezydenta - mówi Katarzyna Głowala z Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat".

Projekt ma także poparcie prof. Piotra Rutkowskiego, który ludzi z nowotworami skóry leczy od lat.

- Większość moich pacjentów - właśnie poniżej 35. roku życia, którzy przychodzą do mnie, byli wcześniej w solarium - mówi.

Korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 procent, a u osób poniżej 35. roku życia o 75 procent.

"Prawdopodobnie to przyspieszyło rozwój choroby"

U pani Mirosławy lekarze zdiagnozowali nowotwór kilkanaście lat temu.

- To znamię, które już mi się wydawało podejrzane, lekarz potwierdził, że niestety jest to czerniak, w dosyć zaawansowanym stadium - mówi Mirosława Skitek.

Kobieta podejrzewa, że chodziło o kilka czynników. Po pierwsze genetyka. Jej ojciec zmarł z powodu czerniaka. Po drugie nadmierne opalanie w młodości. Jak przyznaje, kilkakrotnie skorzystała z wizyt w solarium. - Prawdopodobnie to przyspieszyło rozwój tej choroby - dodaje.

Dziś żałuje godzin na słońcu i pod lampami. Apeluje, by lato spędzać w cieniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bolge
Następny pretekst, by karać gyrzywnami ....... Jestem za , zeby dzieci nie korzystały z tego typu usług, ale od razu wymierzac kary, tak jak chcieli w przypadku przerywania ciąż, jak i w otwieraniu nielegalnym sklepów w niedziele?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Angry bull
12 lat?,byłem świadkiem jak rodzice wpadli na pomysł aby zaprowadzić na solarium dziewczynkę w wieku 8 lat-przed komunią!,nie poszli bo dziecko się bało.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane