• rozwiń

Jedna z najbezpieczniejszych maszyn świata. Czym lata papież w Polsce

Foto: Paweł Supernak / PAP Foto: smiglowiec-papiez-16.jpg

Podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek korzysta ze śmigłowca Sokół W-3WA w wersji VIP ze Świdnika. Jan Paweł II podczas wizyt w Polsce latał natomiast MI 8. Ten typ śmigłowców Siły Powietrzne udostępniły także obecnie delegacji państwa watykańskiego.

Papieski Sokół, osiągający maksymalną prędkość 235 km/h, został wyprodukowany w zakładach w Świdniku. Klimatyzowany pokład pomieści osiem osób, w czasie podróży mogą one korzystać m.in. ze sprzętu audiowizualnego.

Z pełnym bakiem paliwa pasażerowie Sokoła  mogą udać się w trasę o maksymalnej długości 1180 km.

Najlepsi piloci

Franciszek transportowany jest przez doświadczonych pilotów z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego. Przez rozpoczęciem ŚDM ćwiczyli loty nad miastami Małopolski, które odwiedza papież.

Używany przez rząd Sokół to jeden z najbezpieczniejszych śmigłowców. Służą one nie tylko wojsku, ale również policji czy ratownikom górskim.

Transport drogą powietrzną zapewniły papieżowi Siły Powietrzne. W ramach przygotowań do ŚDM Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało specjalną flotę.

"Siły Powietrzne zapewniają flotę do transportu lotniczego papieża Franciszka oraz składu delegacji państwa watykańskiego. Stanowią ją śmigłowce polskiej produkcji W-3 WA Sokół oraz śmigłowce Mi-8 oraz Mi-17" - poinformowało MON.

To właśnie Mi-8 podróżował Jan Paweł II. Maszyna, którą latał polski papież, została odrestaurowana i znajduje się obecnie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wsparcie z wojska

Oprócz papieskiego Sokoła, PZL-Świdnik dostarczyły Siłom Powietrznym cztery inne maszyny w 2012 i 2013 roku. Zakład produkcyjny z Lubelszczyzny to główny dostawca śmigłowców dla polskiego wojska. Około 150 śmigłowców ze Świdnika jest obecnie wykorzystywanych przez żołnierzy.

Do Światowych Dni Młodzieży MON przygotowywało się od dawna. Zapewnienie lotniczego transportu dla papieża i najważniejszych osób w państwie to nie wszystko. Wojsko dba o bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych, zarówno powietrznych, jak i lądowych, a także określonego odcinka Wisły. Ponadto, żołnierze odpowiadają za bezpieczeństwo pielgrzymów i ochroną antyterrorystyczną.

 

Papież Franciszek kontynuuje wizytę w Polsce. Niezapowiedziana wizyta w szpitalu, msza na Jasnej Górze dla tysięcy wiernych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
taki_tam
Czy koszta związane z ŚDM pokrywa w 100% kościół, czy jest ściągane z podatków ? Tak się pytam, bo nie jestem uczestnikiem, ale jak jest przystanek Woodstock to za wszystko muszą płacić organizatorzy, więc tutaj kto za to płaci ?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
sethmen
to takim sokolem miller sie rozbil???
  • 1
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane