• rozwiń

Spadła głowa za fiasko ustawy o ochronie turystów

Spadła głowa za fiasko ustawy o ochronie turystów
Foto: shutterstock.com Foto: TFG miał chronić turystów przed bankructwem biur podróży

Katarzyna Sobierajska została odwołana z funkcji wiceministra sportu i turystyki - dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat. Sobierajska przez ostatnie trzy lata pracowała nad koncepcją utworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Projekt kilkakrotnie trafiał na posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów, ale z powodu licznych uwag nigdy nie został przekazany do dalszych prac. W sierpniu ostatecznie zrezygnowano z projektu.

Projekt ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym zakładał, aby od każdego turysty podróżującego poza granice kraju i państwa sąsiednie biura podróży odprowadzały średnio 12,5 zł specjalnej opłaty. W ten sposób TFG miało uzbierać rocznie około 19 mln złotych. Pieniądze miały być później wykorzystywane w awaryjnych sytuacjach, czyli np. w wypadku bankructw biur podróży.

Chodzi głównie o pokrycie roszczeń turystów i ściągnięcie ich z zagranicy do kraju. Fundusz miał chronić także tych klientów, którzy zapłacą za wycieczkę, a ich biuro zbankrutuje jeszcze przed wyjazdem. Według założeń TFG miało w takim wypadku zwracać poszkodowanym koszty.

Co dalej?

Projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki był efektem fali bankructw biur podróży z 2012 roku. Państwo musiało wówczas pomóc w powrocie do kraju klientom co najmniej kilku firm, m.in.: Alba Tour, Sky Club czy Aquamaris.

W sierpniu rząd nie przyjął projektu założeń do ustawy o TFG i odesłał go do dalszych prac w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. kosztów powstania nowej instytucji. Wynagrodzenia, wynajem biura, inne koszty administracyjne oraz koszty jednorazowe w pierwszym roku oszacowano na poziomie ok. 2,34 mln zł.

Dokument z założeniami do projektu o TFG trafił z powrotem do resortu sportu i turystyki, gdzie urzędnicy mieli na nowo rozważyć koncepcję Funduszu. TFG może jednak w ogóle nie powstać, a do zapewnienia bezpieczeństwa turystów bedzie musiało wystarczyć rozszerzenie minimalnych sum gwarancyjnych, które muszą posiadać biura podróży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tomasz007
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Mowisz o rzeczach nieistotnych. Przeciez najwazniejsze sa sankcje nakladane na Rosje i pomoc dla Ukrainy. Nad tym rzad pracuje pelna para bez opoznien.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane