• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Uwaga na takie SMS-y. Można stracić pieniądze

Ekspertka o oszustwach internetowych Odtwórz: Ekspertka o oszustwach internetowych
Ekspertka o oszustwach internetowych "Źródło: TVN24 BiS"

Uwaga na wiadomości od oszustów podszywających się pod InPost i OLX - ostrzega zespół do spraw bezpieczeństwa komputerowego CERT Polska.

Informatycy ostrzegają "przed kampanią SMS korzystającą z wizerunku InPost i OLX". Należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż "fałszywe wiadomości pojawiają się między prawdziwymi (przez grupowanie rozmów)" - dowiadujemy się z tweeta CERT Polska.

Zespół zamieścił zdjęcie przykładowej konwersacji:"Linki w SMS kierują do fałszywych stron płatności DotPay w domenach inpost24[.]me, olx-platnosci[.]online, payment[.]super-pay[.]me" - wyjaśnia CERT Polska.

Hakerzy liczą, że zostaną wpisane dane i hasła, które później zostaną wykorzystane do nieautoryzowanych przez klientów przelewów.

By nie paść ofiarą oszustwa, wiadomości należy zignorować.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

W całym 2018 roku operatorzy CERT Polska przyjęli 19 439 zgłoszeń. Najwięcej zdarzeń dotyczyło phishingu. Zespół podał, że o 17,5 procenta wzrosła w ujęciu rocznym liczba incydentów w sieci.
Ostatnie ostrzeżenia

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ostrzeżeń przed fałszywymi wiadomościami.

Tydzień temu informowaliśmy o podszywających się pod Pocztę Polską cyberprzestępcach, którzy wysyłają na losowe numery wiadomości SMS. W treści znajdowała się informacja o wstrzymanej przesyłce oraz prośba o dokonanie wpłaty z dołączonym fałszywym linkiem do pośrednika w płatnościach.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy też o przestępcach podszywających się pod mBank, którzy rozsyłają wiadomości e-mail, zawierające fałszywą informację o zarejestrowaniu zlecenia przelewu.

O tym, że można stracić swoje pieniądze niedawno informowała także Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Fiskus ostrzegał podatników przed fałszywymi mailami informującymi o konieczności uiszczenia brakującej kwoty po rozliczeniu zeznania podatkowego za 2018 roku.

Parę tygodni wcześniej ING Bank Śląski ostrzegał przed e-mailami z groźnymi załącznikami, a pod koniec maja Bank Pekao ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami e-mail, informującymi o zablokowaniu dostępu do konta.

Niedawno także Związek Banków Polskich poinformował, że przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy, na przykład Dotpay, PayU, czy Przelewy24. Komunikat w tej sprawie zamieściły na swoim stronach między innymi Credit Agricole i Bank Pocztowy.

Natomiast w marcu Alior Bank opisał przykładowe schematy działania oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości za pomocą SMS-ów oraz komunikatorów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane