• rozwiń

Wkrótce koniec wieczystego użytkowania. "Polacy staną się faktycznymi właścicielami"

Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą Odtwórz: Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą
Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą "Źródło: TVN24 BiS"

Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, zostanie skierowany na najbliższe obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów - zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Ocenił, że z przekształcenia może skorzystać nawet 1,7 mln osób. Chce, by prawo weszło w życie w październiku.

- Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, może wejść w życie z początkiem jesieni tego roku. Dzięki tej ustawie Polacy staną się faktycznymi właścicielami gruntów - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Użytkowanie wieczyste

- Z przekształcenia może skorzystać, w świetle naszych ostatnich wyliczeń, nawet 1,7 mln użytkowników wieczystych - przyznał Kazimierz Smoliński.

- Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne – dodał wiceminister.Projekt będzie 22 czerwca 2017 r. rozpatrywany przez  Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie Komisję Prawniczą i przez Radę Ministrów. Po zaakceptowaniu przez rząd trafi do Sejmu.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w stosunku do przedstawionego w ubiegłym roku pierwszego projektu, aktualna wersja jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych. Jak wyjaśnił Kazimierz Smoliński, "pierwotnie opracowany projekt, dotyczący przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym, był przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów już w listopadzie ubiegłego roku".

- Jednak wobec zalecenia, aby objąć przekształceniem wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, przeprowadzone zostały dodatkowe uzgodnienia międzyresortowe w celu rozszerzenia przekształcenia również na grunty zabudowane domami jednorodzinnymi - wskazał.

Wszystkie grunty

Jak przyznał wiceminister, "w konsekwencji powstał nowy projekt, obejmujący zakresem wszystkie grunty oddane w użytkowanie wieczyste, zabudowane na cele mieszkaniowe, położone na terenie całego kraju, w tym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Warunkiem jest jedynie zabudowa zaspokajająca potrzeby mieszkaniowe użytkownika wieczystego oraz uregulowany stan prawny gruntu, który pozwala na oddanie tego gruntu w użytkowanie wieczyste".

"Ustawa będzie miała powszechniejsze zastosowanie – dotyczy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, ale także gruntów, na których są lokale użytkowe, jako pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych, na przykład garaże" - powiedział wiceszef MIB.

Jak wyjaśnił, do projektu ustawy wprowadzono przepis przewidujący przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych garażami oraz gruntów, na których urządzono miejsca postojowe.

- Jednak samorządy terytorialne, na które oddziaływać będzie projektowana ustawa, opiniując projekt w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zakwestionowały powyższy przepis - tłumaczył wiceminister.

Co z garażami?

Problemem - tłumaczył - była tymczasowość lokalizacji wielu garaży, a nawet samowolne urządzanie garaży na terenach nieprzeznaczonych do tego rodzaju inwestycji. "W projekcie pozostała możliwość przekształcenia jedynie garaży przynależnych do lokali mieszkalnych" - zaznaczył Kazimierz Smoliński.

Przekształcenie obejmie także dużą część tzw. hal garażowych, zlokalizowanych pod budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi (często w praktyce są one traktowane jako lokale użytkowe).

- Jeżeli takiemu lokalowi przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek, będzie on podlegał przekształceniu - wyjaśnił wiceminister.

Lokale usługowe

Projekt ustawy obejmuje także lokale usługowe. "Zgodnie z zasadą prawa cywilnego, dotyczącą jednorodnych praw do gruntu, przekształceniem muszą zostać objęte wszystkie udziały, także te związane z lokalami usługowymi" - zaznaczył wiceminister.

- Od początku chcieliśmy jak najszybszego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Musieliśmy jednak wyjaśnić z samorządami ich wątpliwości dotyczące naszych propozycji - podkreślił Smoliński.Jak mówił, obecnie projekt ma pozytywną rekomendację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i wkrótce zostanie przyjęty przez rząd.

- Pierwszym terminem, w którym może wejść w życie, uwzględniając kalendarz posiedzeń Sejmu, jest 1 października 2017 r. – powiedział Smoliński.

Rewolucyjne zmiany

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się z określonym w ustawie dniem ich właścicielami. Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową w wysokości 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, która może być rozłożona na 20 lat. Po tym czasie nie będą już musieli wnosić opłat.

Zgodnie z projektem będzie można spłacić całość w jednej racie, a wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa, gminy za własne grunty będą mogły ją zastosować, ale będzie to leżeć w ich gestii. Ulga nie dotyczy lokali usługowych. Podstawą naliczenia opłat przekształceniowych będzie opłata za użytkowanie wieczyste obowiązująca w dniu 1 stycznia 2017 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Krystyna0k5j
Zastanawiają mnie dwie sprawy:
1/czy ustawa nie jest głównie po to, by od gruntu na własność naliczyć podatek od nieruchomości? Bo wygląda, że roczna opłata pozostanie bez zmian, a do tego dojdzie podatek od nieruchomości.
2/ czy oznacza to poniesienie dodatkowych kosztów na wpis do księgi wieczystej nieruchomości?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ewazgdanska
Chyba to oczywiste. Będąc właścicielem czegokolwiek więcej niż telewizora i samochodu trzeba z tego tytułu płacić podatki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jedrrus
prose sie upewnic jakie beda wszystkie oplaty, szczegolnie te ktore pobiera firma niby opiekujaca sie budynkiem, jakie beda potrzebne grubsze naprawy wkrotce np. dach
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
OC67
Firma to ma najczęściej wspólnoty a to są głównie spółdzielnie mieszkaniowe a dopiero po otrzymaniu własności gruntów można utworzyć wspólnoty i zatrudnić nadzorcę nieruchomości.Jego i Zarządu wspólnoty zadaniem będzie ustalenie wysokości opłat uwzględniając fundusz remontowy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane