• rozwiń

Bruksela bierze się za smog. "Prawo do życia w czystym środowisku"

Bruksela bierze się za smog. "Prawo do życia w czystym środowisku"
Foto: PE Foto: Marosz Szefczovicz, komisarz UE ds. unii energetycznej chce zająć się problemem smogu w miastach i przekonać Polskę do transformacji

Komisja Europejska chce zająć się problem smogu w miastach i przekonać Polskę do transformacji energetycznej i do restrykcji dla sektora transportowego - wynika z wypowiedzi wiceszefa KE Marosza Szefczovicza.

- Wiele miast w Europie ma gorsze wskaźniki zanieczyszczeń niż Pekin czy Delhi. Gdy odwiedzałem Polskę, to wielu przedstawicieli przemysłu zwracało uwagę na fakt, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest niezwykle niebezpieczne dla polskiego społeczeństwa - powiedział w środę w Brukseli Szefczovicz, komisarz UE ds. unii energetycznej.

Jego zdaniem będzie to ważny czynnik w debacie, jaką UE będzie prowadzić na temat gospodarki niskowęglowej czy planowanej przez KE propozycji dotyczącej transportu niskowęglowego.

Nowoczesne technologie

- Ludzie będą pytać o nowoczesne technologie, o alternatywy wobec obecnych rozwiązań, aby mieć prawo do życia w czystym środowisku i oddychania niezanieczyszczonym powietrzem - zaznaczył komisarz.

Zadeklarował jednocześnie współpracę z naszym krajem w tym obszarze. Jak przypomniał, w przedstawionym w ubiegłym roku pakiecie regulacji "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" Komisja wskazuje m.in., w jaki sposób chce pracować z regionami UE, które są silnie uzależnione od węgla.

- Jesteśmy gotowi wraz z naszymi polskimi partnerami pracować nad najlepszymi modelami biznesowymi, technologiami, które mogłyby utrzymać węgiel, zmagazynować go, lub rozwiązaniami służącymi lepszej transformacji w tym bardzo skomplikowanym procesie. Nie chcemy nikogo zostawiać z tyłu - przekonywał komisarz.

Przypomniał, że w Europie jest bardzo wiele pozytywnych przykładów transformacji, w których regiony uzależnione od węgla znalazły inne modele biznesowe. Zadeklarował, że KE jest gotowa zaproponować Polsce rozwiązania dotyczące wykorzystania nowych technologii.

System handlu emisjami CO2

Przypomniał, że w nowym systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych (EU-ETS) będą dwa fundusze, których celem będzie modernizacja systemów energetycznych krajów członkowskich, a także prowadzenia badań i wdrażania innowacji w obszarze wychwytywania i składowania CO2.

- Mam nadzieję, że z naszym otwartym podejściem będziemy w stanie pracować w dobrej wierze nad dobrymi rezultatami z naszymi polskimi partnerami  - oświadczył Szefczovicz.

Komisarz wypowiedział się na ten temat na konferencji prasowej, podczas której przedstawiał drugi raport na temat realizacji unii energetycznej.

 

Jak walczyć ze smogiem? Debata młodych w TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kunegunda0r65
Może trzeba, na zimno, skalkulować co się bardziej opłaca. Leczyć więcej ludzi - zawały. raki choroby płuc, czy dopłacać do kopalni. Trzeba skierować węgiel w innym kierunku. Jest pełen siarki ale nadaje się w innych sektorach. Nie musimy palić. Czymkolwiek. Możemy sięgnąć po czystą energię i leczyć mniej ludzi.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zdzichkom1
POZAMYKAĆ TE NIERENTOWNE OD 75LAT POLSKIE KOPALNIE, WYBUDOWAĆ KILKA ELEKTROWNI ATOMOWYCH , WODNYCH I SETKI WIATRAKOWYCH
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
piotr_bo
to niech ktoś przekona górników że ich węgiel truje na ojczyznę. zaraz będzie larum że węgiel ok ale piece złe.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane