• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

SLD chce odszkodowań dla ofiar Balcerowicza. "Polska powinna sobie o nich przypomnieć"

SLD chce odszkodowań dla ofiar Balcerowicza. "Polska powinna sobie o nich przypomnieć"
Foto: Wikimedia Commons Foto: Zdaniem SLD przez wiele lat państwo nie zajmowało się tymi ludźmi, w szczególności pracownikami PGR-ów

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby ofiary transformacji ustrojowej z lat 1989-1992 oraz ludzie pokrzywdzeni przez tzw. plan Balcerowicza otrzymały odszkodowania - w poniedziałek ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt w tej sprawie. Program miałby objąć pracowników państwowych, zakładów przemysłowych, PGR-ów i spółdzielni pracy, które zostały zlikwidowane na początku lat 90.

Jak mówił w poniedziałek w Łodzi rzecznik SLD Dariusz Joński, wdrożenie planu Balcerowicza było dla wielu Polaków katastrofalne. Jego skutki wielu z nich odczuwa do dziś. Przypomniał, że szacuje się, iż w latach 1989-1992 zlikwidowano ok. 700 dużych zakładów pracy, wskutek czego pracę straciło ok. 850 tys. osób. Kolejne kilkaset tysięcy osób straciło pracę wskutek likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR-ów). W zamian nie powstały żadne nowe zakłady pracy.

Czas wsparcia

Zdaniem SLD przez wiele lat państwo nie zajmowało się tymi ludźmi, w szczególności pracownikami PGR-ów. Dlatego nadszedł czas, aby państwo polskie tym pokrzywdzonym osobom udzieliło wsparcia.

Politycy Sojuszu zorganizowali konferencję w Łodzi tuż obok byłych zakładów bawełnianych im. Obrońców Pokoju "Uniontex", w których jeszcze w latach 80. ub. wieku pracowało prawie 14 tys. osób, w większości kobiet. W 1987 roku fabrykę odwiedził Jan Paweł II, który 13 czerwca spotkał się z pracującymi tam kobietami.

Po 1989 roku i zmianach ustrojowych, otwarciu polskiego rynku na tanie wyroby z Turcji oraz Azji Południowo-Wschodniej i kryzysie w Rosji zakład chylił się ku zupełnemu upadkowi. Mimo że w 1996 roku w Unionteksie produkowano jeszcze 600 ton przędzy i 3 mln metrów tkanin, to w 2001 roku upadający zakład sprywatyzowano. Inwestor nie wywiązał się jednak z zobowiązań i w lipcu 2003 roku doprowadził Uniontex do upadłości.

Odpowiedź na uchwałę Sejmu

W ub. piątek Sejm uchwalił ustawę zakładającą wsparcie finansowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL. Posłowie SLD uznali ją za niesprawiedliwie wyróżniającą byłych opozycjonistów na tle innych poszkodowanych np. w okresie transformacji lat 90. Dlatego złożyli w Sejmie własny projekt ustawy przyznającej świadczenia pieniężne ofiarom transformacji ustrojowej z lat 1989-1992 oraz osobom pokrzywdzonym przez tzw. plan Balcerowicza.

Według Jońskiego, SLD jest przekonane, że państwo polskie powinno sobie przypomnieć o tych, którzy w pierwszej fazie transformacji, realizacji planu Leszka Balcerowicza, ponieśli największe szkody i wyrzeczenia.

Jak mówił Joński, problem nie dotyczy tylko Łodzi, Olsztyna czy woj. zachodniopomorskiego, w których w poniedziałek zorganizowano konferencje prasowe na ten temat, ale całego kraju. - Chcemy w całej Polsce przypomnieć o tym, skrytykować ustawę o wsparciu finansowym dla działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL, która podzieliła biednych na "swoich i tych pozostałych" - powiedział rzecznik.

To nie są górnicy

O problemie mówił również na konferencji prasowej w Olsztynie poseł SLD Tadeusz Iwiński. I on przypomniał, że oprócz pracowników zakładów przemysłowych, które zostały zlikwidowane, upadły albo zostały sprywatyzowane, odnosi się także do ok. 435 tys. byłych pracowników PGR-ów, a z rodzinami dotyczyłoby to 2 milionów osób.

- Te osoby nie dostały nigdy żadnej rekompensaty, a wciąż ze sprzedaży mienia popegeerowskiego uzyskuje się około 2 mld zł rocznie. Podkreślił, że np. "w odróżnieniu od górników, którzy zawsze głośno protestowali, pracownicy PGR-ów nie potrafili skutecznie walczyć o rekompensaty.

- Trudno im się zorganizować, ale oni są być może największą grupą, która poniosła największe straty. Można pomóc i ich dzieciom. Jeśli sprawiedliwość (...) jest pociągiem, który się zawsze spóźnia, to ten pociąg spóźnił się bardzo, że warto jeszcze tym, którzy pozostali, te skromne i symboliczne rekompensaty zaoferować - podkreślił Iwiński.

Jaka rekompensata?

W projekcie SLD rekompensata miałaby wynosić 400 zł i być wypłacana przez 12 miesięcy osobom, które spełniają określone kryteria. Według posła pieniądze na to mogłyby pochodzić ze sprzedaży tego mienia popegeerowskiego.

Plan Balcerowicza to pakiet reform gospodarczo-ustrojowych zapoczątkowanych 1 stycznia 1990 r. Nazwa pochodzi od nazwiska głównego autora reform Leszka Balcerowicza, ówczesnego wicepremiera i ministra finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Gdy zaczęto wprowadzać plan Balcerowicza w Polsce panowała hiperinflacja, zadłużenie zagraniczne wynosiło 42,3 mld USD, występowały olbrzymie niedobory rynkowe, a gospodarce groziła zapaść

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ef 16
proponuję wprowadzenie podatku od każdego członka PZPR 100 pln za 1 rok przynależności od członków KC stawka podwójna; Panie Miller głupota też ma granice
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_pietrzak2gqt
Leszek powiedział komu chce zabrac na te wypłaty. Nie ma juz czego po cichu prywatyzowac to sprzeda ziemie po bylych PGRach za bezcen. Moze sam kupi 400 czy 1000 ha pod plantacje orzechów i doplaty z unii :) W koncu to ostatni dzwonek :)
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Ludzie SLD będący u władzy zachowywali się jak najgorsi kapitaliści, a dziś udają obrońców uciśnionych. Mieli już swoje 5 minut.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
addari
Dość długo byli u władzy, aby tę sprawę załatwić, skoro są na nią uwrażliwieni !!! Hipokryci na przedwyborczej fali....
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FrozMnd
Zadłużenie Polski by wzrosło przez rok wypłat o miliony, jak nie miliardy złotych. Nie wiem, panie Miler, komu planuje pan te pieniądze zabrać, ale dla mnie to chwyt marketingowy... eee, wyborczy, który nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości (bo SLD nie będzie miało do tego koalicji), a w dodatku strzał w stronę elektoratu PSL.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane