• rozwiń

Stadnina koni w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa Odtwórz: Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa
Foto: tvn24 Foto: Sławomir Pietrzak został nowym szefem stadniny koni w Janowie Podlaskim | Video: Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Nowym prezesem stadnin koni w Janowie Podlaskim będzie prof. Sławomir Pietrzak - podała Agencja Nieruchomości Rolnych. Jest m.in. sędzią zawodów jeździeckich. Zacznie pełnić nową funkcję od przyszłego poniedziałku.

Nowy szef stadniny w Janowie Podlaskim zacznie pełnić swoją funkcję od 20 czerwca.

Jak zapowiedział nowy prezes stadniny, będzie dążył do ustabilizowania się sytuacji związanej z placówką. Chodzi o toczące się śledztwo w sprawie śmierci dwóch klaczy Shirley Watts oraz zapowiedzianym przez nią procesie sądowym.

Pietrzak dodał również, że jego celem jest podjęcie owocnej współpracy z pracownikami stadniny tak, aby mogła się ona rozwijać jak najlepiej.

Kim jest nowy prezes?

Nowy szef stadniny w Janowie Podlaskim zajmuje się użytkowaniem koni sportowych i doskonaleniem metod ich oceny, a także analizą chodów konia i interakcjami między jeźdźcem a koniem.

Jest również prezesem Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, międzynarodowym sędzią w ujeżdżaniu oraz trenerem jeździectwa. Jest zatrudniony w katedrze Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pietrzak jest też członkiem Rady ds. hodowli koni przy ministrze rolnictwa oraz szefem zespołu ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe.

Konkurs

Rozpisanie konkursu na prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim zapowiedział na początku kwietnia br. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel po tym jak w padła tam kolejna klacz należąca do Shirley Watts.

W konkursie rozpisanym przez Agencję Nieruchomości Rolnych startowało 18 osób. W drugim etapie znalazły się cztery osoby.

Protest koniarzy

Po zwolnieniu długoletniego prezesa stadniny w Janowie Marka Treli z powodu "utraty zaufania" i za niegospodarność, prezes ANR Waldemar Humięcki powołał na to stanowisko Marka Skomorowskiego z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Skomorowski podał się do dymisji w kwietniu.

Odwołanie Treli wzburzyło środowisko koniarzy w kraju i za granicą. Za tę decyzję krytykowano ministra rolnictwa oraz szefa ANR m.in. wskazując, że nowy prezes nie ma kwalifikacji do prowadzenia stadniny.

Materiał TVN24 na temat konkursu na szefa stadniny koni w Janowie Podlaskim:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane