• rozwiń

Wybór Tuska zagrożony? "Jest ryzyko. To będzie zdrada stanu"

Neumann: utrącenie Donalda Tuska będzie zdradą stanu Odtwórz: Neumann: utrącenie Donalda Tuska będzie zdradą stanu
Foto: Mathieu Cugnot/EU | Video: tvn24bis Foto: Neumann: Jarosław Kaczyński nienawidzi Donalda Tuska i jest w stanie postawić na szali interesy i dobrą reputację Polski | Video: Neumann: utrącenie Donalda Tuska będzie zdradą stanu

Istnieje ryzyko, że w czwartek nie zostanie wybrany szef Rady Europejskiej przez wewnętrzny spór Polski. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość do tego doprowadzi, to przyśpieszy proces Europy "dwóch prędkości". Będzie to zdrada stanu - mówił w TVN24 BiS Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska mówił w TVN24 BiS, że przez nierozsądną politykę rządu bez Polski ustalane są kierunki rozwoju Unii Europejskiej.

Europa dwóch prędkości

- Nasi partnerzy w UE widzą, że władza w Polsce oszalała i nie trzeba się z nią liczyć. To jest ryzykowne, bo dwa lata temu Polska siedziałaby w Wersalu z przywódcami UE i ustalała kierunki rozwoju. Dziś minister spraw zagranicznych rozmawia o karykaturalnej kandydaturze Saryusz-Wolskiego. Wszędzie spotyka się z odmową i robi nam obciach - mówił Sławomir Neumann.

Jego zdaniem Polska straciła silną pozycję w Europie. - Dziś ton nadają stare państwa UE. Sami z tego zrezygnowaliśmy. Dziś decyzje zapadają bez naszego udziału - dodał.

Zdrada stanu?

Gość TVN24 BiS mówił, że wierzy, że Donald Tusk dalej będzie szefem Rady Europejskiej. - Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nienawidzi Donalda Tuska i jest w stanie postawić na szali interesy i dobrą reputację Polski, aby leczyć swoje kompleksy i fobie. Cały czas istnieje scenariusz, przecież nie jest powiedziane, że na 100 proc. będzie wybór Donalda Tuska dokonany w czwartek. Istnieje cały czas ryzyko, że w czwartek nie będzie dokonany wybór, bo państwa Europy stwierdzą, jeżeli Polacy się kłócą, zostawmy to, niech oni się kłócą, a my poszukajmy kogoś, kto będzie normalnym kandydatem Europy - mówił Neumann i dodał, że jeśli rząd PiS doprowadzi do tego, że na czele RE zamiast Donalda Tuska stanie przedstawiciel starej UE, to tylko wzmocni tę Unię dwóch prędkości.

- Dla mnie osobiście to będzie zdrada stanu, nie tylko dla Polski - to co robi dzisiaj rząd Beaty Szydło i robi Jarosław Kaczyński, ale to będzie zdrada stanu odebrana także przez inne kraje tej grupy, tej części Europy - uważa Neumann.

Jego zdaniem rządowa kandydatura Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej jest karykaturalnym pomysłem. - Nikt nie popiera tej kandydatury. To jest robienie sobie żartów z Europy - dodał.

Zobacz całą rozmowę z Sławomirem Neumannem w TVN24 BiS:

Program "Rozmowa Poranka" od poniedziałku do piątku o godz. 7.15 na antenie TVN24 BiS.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane