• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kłopot z przyjęciem euro. Polska się wstrzymuje, ale "chce mieć opcję"

Przypominamy, czym jest strefa euro. Wszystko, co musisz wiedzieć Odtwórz: Przypominamy, czym jest strefa euro. Wszystko, co musisz wiedzieć
Przypominamy, czym jest strefa euro. Wszystko, co musisz wiedzieć "Źródło: TVN24 BiS"

Jest wiele argumentów, że dla kraju na takim poziomie rozwoju jak Polska członkostwo w strefie euro nie jest aktualnie korzystne. Jednak Polska na pewno chce mieć opcję wstąpienia do strefy euro - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Skiba poinformował we wtorek podczas debaty "Przyszłość strefy euro z Polską czy bez?", że nasz kraj jest zainteresowany tym, żeby strefa euro była zdrowa, ponieważ jest ona dla nas istotnym partnerem gospodarczym, handlowym, a także politycznym.

- Polska kibicuje wszystkim reformom, które sprawią, że strefa euro będzie odporna na wstrząsy i wszystkim działaniom reformatorskim - wskazał wiceminister.

Jak jednak ocenił, "widzimy, że niedokończona struktura, architektura instytucjonalna strefy euro powoduje, że jak na razie członkostwo Polski w strefie euro byłoby kłopotliwe z puntu widzenia tego, że nie wiemy, do jakiej strefy euro wchodzimy".

Przyjęcie euro

- Żeby podjąć racjonalną decyzję, musimy wiedzieć, jaka strefa euro jest, jaki jest ten jej w miarę finalny kształt - tłumaczył. Według Skiby w propozycjach, które "są na stole" nie widać, by był to proces zakończony.

Wiceszef MF zwrócił też uwagę na kolejną kwestię - czy w interesie gospodarczym Polski jest szybkie przyjęcie euro? - Wiele argumentów jest takich, że dla kraju na tym poziomie rozwoju członkostwo w strefie euro nie jest aktualnie korzystne - ocenił Skiba. Podkreślił jednak, że Polska na pewno chce mieć opcję wstąpienia do strefy euro.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane