• rozwiń
  • WIG20 2319.10 -1.69%
  • WIG30 2669.43 -1.61%
  • WIG 60097.10 -1.44%
  • sWIG80 12009.31 -0.51%
  • mWIG40 4238.99 -0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kurczaki skażone trującym środkiem mogły trafić do Polski. "Trwają badania"

Chudzik: jaja nie dotarły do konsumentów Odtwórz: Chudzik: jaja nie dotarły do konsumentów
Chudzik: jaja nie dotarły do konsumentów "Źródło: tvn24"

Drób skażony zakazanym w produkcji żywności fipronilem mógł trafić do Polski. Mięso jest zabezpieczone, trwają badania - poinformował w piątek Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Jego zdaniem mięso drobiowe z Niemiec mogło trafić też do obrotu hurtowego i detalicznego. Sanepid uspokaja, że nie ma dowodów, iż mięso jest zanieczyszczone fipronilem.

W unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF powiadomienie od władz niemieckich znalazło się 11 sierpnia. Dotyczyło polskiego zakładu drobiarskiego, do którego skierowano z fermy, gdzie stosowano preparat zawierający fipronil, do uboju około 4,9 tys. kurcząt.

- Kurczaki trafiły do Polski 31 lipca, a ubito je 1 sierpnia bieżącego roku w jednej z dużych ubojni w województwie warmińsko-mazurskim - poinformował Niemczuk.

- Podjęto natychmiastowe działania. Inspekcja Weterynaryjna powiadomiła Inspekcję Sanitarną i przekazała listę dystrybucyjną, gdzie takie partie drobiu zostały przesłane - powiedział szef weterynarii.

Oczekiwanie na wyniki

Według Niemczuka kurczaki sprzedano m.in. do nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną trzech hurtowni: w Gdańsku, w Gdyni i w Nowym Dworze Mazowieckim. - Towar został zablokowany, nie trafił do przetwórstwa; zostały pobrane próbki - podkreślił szef Inspekcji. Dodał, że wyniki badań zawartości tego preparatu w mięsie będą znane w poniedziałek.

- Jeżeli substancja zostanie wykryta, mięso będzie zwrócone do Niemiec bądź zutylizowane - zaznaczył.

Zdaniem Niemczuka mięso drobiowe z Niemiec mogło trafić też do obrotu hurtowego i detalicznego, który jest pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej. Inspekcja ta została poinformowana, zostały wskazane miejsca, gdzie ten towar przekazano.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował w piątek, że "śledzi na bieżąco rozwój sytuacji związanej z zastosowaniem (...) substancji o nazwie fipronil".

Zakazany środek

Komisja Europejska informowała przed tygodniem, że skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach unijnych i dwóch spoza UE, trafiły one też do Polski. Skandal rozpoczął się w Holandii i Belgii, gdzie wyszło na jaw, że holenderska firma specjalizująca się w dezynsekcji kurzych ferm używała fipronilu, choć jest to środek zakazany w hodowli zwierząt w celu produkcji żywności. Z tego powodu dziesiątki ferm wciąż są zamknięte.

- W ramach systemu RASFF przekazana została informacja o dystrybucji do Polski brojlerów, pochodzących z ferm, na których mógł zostać stosowany fipronil. W badaniach urzędowych potwierdzono obecność fipronilu w jajach pochodzących z tych samych ferm, jednakże próbka badanego przez władze niemieckie mięsa miała wynik ujemny. Nie ma więc dowodów, że mięso jest zanieczyszczone fipronilem - zaznacza Ada Krzewicka z GIS.

Według Inspekcji Sanitarnej "mięso wyprodukowane z w/w drobiu zostało zabezpieczone przez Inspekcję Weterynaryjną i Państwową Inspekcję Sanitarną w zakładach, do których dystrybuowane było ww. mięso." W przypadku GIS dotyczy to wyłącznie województwa pomorskiego.

Jakie zagrożenie

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia znacznych ilości może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane