• rozwiń
  • WIG20 2352.42 +0.28%
  • WIG30 2708.76 +0.34%
  • WIG 60788.46 +0.17%
  • sWIG80 11998.44 +0.48%
  • mWIG40 4263.23 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wielka akcja na polsko-ukraińskiej granicy. Skazańcy biorą się za jej sprzątanie

Foto: PAP/Darek Delmanowicz Foto: Więźniowie skierowani do pracy to skazani za lżejsze przestępstwa

Skazani odsiadujący wyroki w zakładach karnych na Podkarpaciu posprzątają pas przy granicy Polski z Ukrainą. Pierwsza grupa więźniów z zakładu w Medyce już rozpoczęła akcję sprzątania – poinformował rzecznik tamtejszego zakładu karnego kapitan Piotr Pijanowski.

Więźniowie pracują dobrowolnie i bezpłatnie. Kapitan Pijanowski dodał, że usuwają oni głównie przeszkody ograniczające widoczność w pasie granicznym w tym m.in. drzewa, wiatrołomy, krzewy. Teren prac obejmuje obszar 15 metrów w głąb terytorium kraju od linii granicznej.

Lepsi od sprzętu mechanicznego

Rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie mjr Jarosław Wójtowicz poinformował, że do pracy na granicy zostało wyznaczonych łącznie 35 osadzonych z czterech zakładów karnych w: Łupkowie, Medyce, Przemyślu i Uhercach Mineralnych. Jak zauważył, są to więzienia położone blisko granicy państwa. W razie potrzeby do pracy dołączą skazani z zakładu karnego w Jaśle.

Więźniowie skierowani do pracy to skazani za lżejsze przestępstwa i pozytywnie ocenieni przez służbę więzienną- zapewnił Wójtowicz.

Sprzątający otrzymali od Służby Więziennej niezbędny sprzęt do pracy i odzież ochronną. Ich pracę w terenie nadzorują funkcjonariusze Straży Granicznej.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania granicę państwową na długości ponad 373 km.

- W dużej części jest to granica zewnętrzna Unii Europejskiej przebiegająca w trudnym, górskim terenie Bieszczadów. Często niemożliwe jest wykorzystanie do prac sprzętu mechanicznego, a wtedy niezawodny jest właśnie człowiek i siła jego mięśni, bo człowiek jest w stanie dotrzeć w miejsca, gdzie sprzęt nie dojedzie - zauważył mjr Wójtowicz.

Porozumienie służb

Zaangażowanie skazanych do prac porządkowych jest wspólną inicjatywą Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Odbywa się ono w ramach porozumienia zawartego w październiku 2016 roku między dyrektorem okręgowym Służby Więziennej (SW) w Rzeszowie i komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG). Porozumienie dotyczy również wspólnego szkolenia, ćwiczeń funkcjonariuszy czy wzajemnego korzystania z posiadanych obiektów i sprzętu.

Pierwsza akcja sprzątania z udziałem skazanych odbyła się jesienią ubiegłego roku. Wówczas więźniowie pracowali na takich odcinkach granicy, które wymagały najpilniejszej interwencji. Przepracowali łącznie około 3,5 tys. godzin.

- Akcja okazała się na tyle trafnym pomysłem, że w tym roku jest kontynuowana. W tamtym roku skazani pracowali zaledwie dwa miesiące – do momentu gdy spadł śnieg i trzeba było przerwać prace w terenie. Jednak nawet ten krótki okres pokazał, że inicjatywa jest jak najbardziej trafiona - ocenił mjr Wójtowicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane