• rozwiń

Fala zwolnień w firmie budowlanej. Pracę straci nawet 2,5 tysiąca pracowników w Polsce

Setki kilometrów nowych dróg w 2018 roku Odtwórz: Setki kilometrów nowych dróg w 2018 roku
Setki kilometrów nowych dróg w 2018 roku "Źródło: tvn24bis.pl"

Budowlany gigant Skanska zapowiada zwolnienie do 2,5 tysiąca pracowników w Polsce. Proces restrukturyzacji obejmie zatem ponad połowę osób zatrudnionych w spółce. Przeprowadzenie zwolnień zaplanowano w okresie od marca do grudnia tego roku.

Przedstawiciele biura prasowego Skanska w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl tłumaczą, że zapowiadany proces restrukturyzacji jest efektem wdrożenia nowej strategii pod nazwą "Budujemy Miasta".

"Jej celem jest integracja biznesu w dużych aglomeracjach miejskich, większa koncentracja na współpracy z innymi spółkami z Grupy Skanska oraz większe zaangażowanie w realizację kompleksowych projektów, zaawansowanych technologicznie, stanowiących wyzwanie pod względem inżynieryjnym" - czytamy.

W związku z tym z pracą ma się pożegnać nawet 2500 pracowników.

Redukcje zatrudnienia będą miały też miejsce w Czechach i Wielkiej Brytanii. Jednak to w Polsce będą miały największą skalę.

Zwolnienia grupowe

Z pisma, do którego dotarliśmy, przesłanego przez Skanska do zakładowych organizacji związkowych,  wynika, że zwolnienia w największym stopniu obejmą wykwalifikowanych robotników - do 800 pracowników.

Redukcja zatrudnienia będzie rozłożona w czasie i potrwa od marca do końca grudnia 2018 roku.

Jednocześnie związkom zaproponowano trzy kryteria wyboru pracowników do zwolnienia. Są nimi: ocena przydatności pracownika na danym stanowisku, posiadanie przez pracownika unikalnej wiedzy i doświadczenia oraz zapotrzebowanie na dane stanowisko w danej lokalizacji.

Zarówno sam przebieg, jak i liczba pracowników, którzy zostaną objęci grupowymi zwolnieniami, będzie jeszcze przedmiotem konsultacji między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi. Zgodnie z ustawą potrwają one 20 dni i zakończą się 21 lutego.

O firmie

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej firmy, Skanska to jedna z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. Przedsiębiorstwo powstało w 1887 roku w Szwecji. Łącznie zatrudnia 41 tysięcy osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce, na dzień 1 lutego tego roku, w firmie zatrudnionych było 4693 pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kasagan
Zgadzam się w 100 procentach Pis wstrzymał inwestycje brak pieniędzy dlatego chwalą się niskim deficytem gdyż nie ma inwestycji
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Franek36
Nie tylko Skanska, inne firmy też zaczynają zwalniać, bo kończą się inwestycje rozpoczęte za PO, a nowych jak na lekarstwo. Jeszcze ten rok jakoś będzie ale 2019 będzie zjazd z góry bez trzymanki.
  • 7
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
a później przyjdzie kolej na handel i chyba się zacznie....wzrost bezrobocia.
  • 6
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane