• rozwiń

Seniorzy chcą pracować a rynek ich potrzebuje. Ale czy państwo radzi sobie z opieką nad nimi?

Seniorzy chcą pracować a rynek ich potrzebuje. Ale czy państwo radzi sobie z opieką nad nimi?
Foto: Shutterstock Foto: Wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lata jest w Polsce wciąż mały

W Niemczech i Danii udział w rynku pracy osób w wieku 50+ przekracza 60 proc. W Polsce wynosi tylko ok. 41 proc. - donosi "Puls Biznesu". Trzeba przyspieszyć prace nad zintegrowaną opieką socjalną i zdrowotną osób starszych - postuluje Business Centre Club (BCC).

Rynek pracy potrzebuje seniorów i państwo powinno ułatwić im kontynuację aktywności zawodowej programami promującymi zdrowy i aktywny tryb życia, a także wczesne wykrywanie poważnych chorób.

Chcą dalej pracować

Według badań, ok. 48 proc. Polaków po przejściu na emeryturę deklaruje chęć dalszej pracy. Według statystyk GUS, udział w rynku pracy osób w wieku powyżej 50 lat rośnie.

Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać.

BCCJednak w ocenie BCC, wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lata jest w Polsce wciąż mały, wynosi 41 proc. W Danii stanowi on 63 proc., Niemczech - 64 proc., a w Szwecji nawet 74 proc. Takie dane to nie tylko wynik sytuacji demograficznej.

"Ujemny przyrost naturalny, emigracja młodych oraz wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje, że na rynku pracy osób w wieku 50+ ciągle będzie przybywać" - brzmi prognoza BCC.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane