• rozwiń

Temat: Gospodarka

Deficyt w górę. Nowelizacja budżetu w Senacie bez poprawek

Deficyt w górę. Nowelizacja budżetu w Senacie bez poprawek
Foto: tvn24 Foto: Nowelizacja przewiduje również zmniejszenie o 209 mln zł wydaktów obronnych na 2015 rok

Zwiększenie deficytu budżetowego o 3,9 mld zł, zakłada nowelizacja tegorocznego budżetu, nad którą głosował w piątek Senat. Nie zaproponował do noweli żadnych poprawek, teraz trafi ona na biurko prezydenta.

Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji budżetu na 2015 r. głosowało 57 senatorów, 27 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Większy deficyt

Nowela budżetu przewiduje m.in. zwiększenie tegorocznego deficytu o 3,9 mld zł, do poziomu 49 mld 980 mln zł. Resort finansów tłumaczył, że było to podyktowane niższymi o 10,5 mld zł (o 3,5 proc.) dochodami względem planowanych na ten rok w ustawie budżetowej. Zgodnie z nowelą zakładane w budżecie dochody w wysokości 297,2 mld zł zostały zmniejszone do kwoty 286,7 mld zł.

Nowelizacja przewiduje również zmniejszenie o 209 mln zł wydatków obronnych na 2015 rok. Resort finansów tłumaczył, że zmiany mają na celu ograniczenie w 2015 r. wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2015. Zapewniono, że oszczędności nie są wynikiem cięć, ale dotyczą pieniędzy, które i tak nie zostałyby wydane w tym roku.

MF wskazało na niższe o 13,3 mld zł dochody z VAT oraz podatku akcyzowego o 0,6 mld zł. Jednocześnie resort spodziewa się wyższych dochodów z tytułu podatku CIT o 1,1 mld zł, z podatku PIT o 0,6 mld zł i dochodów niepodatkowych o 1,7 mld zł. W efekcie wydatki budżetu państwa obniżono o 6,6 mld zł w porównaniu do wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2015 r., tj. do kwoty 336,7 mld zł.

Rezerwa celowa

Nowela umożliwia ministrowi finansów utworzenie rezerwy celowej z zablokowanych wydatków z przeznaczeniem na dotację celową dla Agencji Rezerw Materiałowych na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi.

Ubytek dochodów

O potrzebie nowelizacji tegorocznego budżetu mówił podczas debaty nad zmianami senator Grzegorz Bierecki (PiS). Jego zdaniem ubytek dochodów z VAT sprawił, że konieczne stało się urealnienie budżetu na 2015 r. poprzez zwiększenie deficytu w celu jego prawidłowej realizacji i wykonywania zadań państwa.

Według wiceminister finansów Hanny Majszczyk nowela przewiduje nie tylko niższe dochody, ale i wydatki. Wskazała, że dysponenci zgłosili, że nie są w stanie wydać w sumie 6,5 mld zł przewidzianych w budżecie. Dodała, że oszczędności mogą być jeszcze większe.

Nie ma potrzeby?

Zdaniem Marka Borowskiego (niezależny) nowelizacja jest niezrozumiała, bowiem po jedenastu miesiącach tego roku deficyt jest niższy od dopuszczonego w budżecie o 10 mld zł; bez nowelizacji można się spodziewać, że deficyt byłby niższy od planowanego o ok. 6 mld zł.

Także senatorowie PO mówili, że z punktu widzenia roku 2015 nie ma potrzeby nowelizacji budżetu. Zwracano uwagę, że rząd chce przenieść z tego roku na przyszły rok dochody z aukcji LTE w wysokości 9,2 mld zł, co ma służyć realizacji obietnic wyborczych PiS.

- Aukcja została zakończona w pierwszej połowie października tego roku. Obecnie trwa postępowanie administracyjne w zakresie wydawania decyzji na rezerwację częstotliwości. Decyzje nie są jeszcze wydane, dlatego nie są planowane środki w tym roku - tłumaczyła Majszczyk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tyberios
A miało nie być dodatkowego zadłużania... PAD grzmiał że na wszystko są pieniądze. Tylko nie dodał że dopiero jak się je pożyczy bo najlepiej wydaje się pieniądze których się nie ma. Super się zaczyna, jedna z pierwszych decyzji... zadłużyć jeszcze bardziej kraj.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
One life One death
Nic dziwnego. Musi wzrosnąć deficyt, by zacząć coś z obietnic spełnić, żeby trochę uspokoić ludzi po tym co i jak prowadzą te rządy. Tylko niech pózniej powiedzą też prawdę ludziom , a nie znowu będą mydlić oczy .
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane