• rozwiń

KNF: Brexit zagraża polskim bankom i gospodarce

KNF: Brexit zagraża polskim bankom i gospodarce

Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, polski sektor bankowy jest obecnie w dobrej sytuacji, jednak skutki Brexitu mogą znacznie osłabić kondycję branży. Wyzwanie stanowią również niskie stopy procentowe, które zniechęcają klientów do oszczędzania w bankach.

Jak wskazała Komisja, sytuacja polskiego sektora bankowego jest stabilna, jednak zagrozić mu mogą czynniki zewnętrzne, jak rosnąca niepewność po decyzji o Brexicie. 

"Szczególnie negatywny wpływ może mieć ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co może prowadzić do silnych perturbacji na rynkach finansowych oraz pogorszenia nastrojów przedsiębiorstw i konsumentów w krajach UE na skutek niepewności związanej z tym procesem oraz obaw o trwałość struktur UE i Wielkiej Brytanii, co ostatecznie może doprowadzić do obniżenia tempa wzrostu w krajach UE i wywrzeć negatywną presję na polską gospodarkę" - czytamy w dokumencie "Raport o sytuacji banków w I kw. 2016".

Mniej na lokacie

Zdaniem Komisji, potencjalne ryzyko zwiększają zmiany prawne dotyczące działalności banków.

"Wydaje się jednak, że w przypadku większości tych czynników banki mają możliwość adaptacji w krótkim lub średnim okresie. Głównym ryzykiem pozostaje kwestia ewentualnego ustawowego rozwiązania kwestii walutowych kredytów mieszkaniowych, która w przypadku realizacji skrajnych wariantów mogłaby doprowadzić do destabilizacji sektora bankowego oraz ograniczenia akcji kredytowej" - informuje KNF.

Komisja podkreśla, że niskie stopy procentowe nadal stanowią wyzwanie dla polskich banków. W praktyce oznacza to mniejszą skłonność do oszczędzania na kontach i lokatach i niższą wartość depozytów. Jednocześnie KNF podkreśla, że niskie stopy utrzymują ożywienie gospodarki. Podobny efekt ma przynieść program 500 plus, który, zdaniem Komisji, ma prowadzić do wzrostu oszczędności.

Gorsze wyniki

Pierwszy kwartał 2016 roku sektor bankowy zamknął z dużo niższym zyskiem, niż oczekiwano. W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, odnotowano aż 23-proc. spadek.

"Kluczowe znaczenie dla wyników banków w kolejnych okresach będzie miał rozwój koniunktury w polskiej gospodarce oraz czynniki o charakterze regulacyjnym" - dodano w raporcie.

 

KNF w ocenie projektu ustawy frankowej poszła po linii najmniejszego oporu?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Biedni oszuści, chyba czas im pomóc. Może pozwolić np podnieść spready na franku o złotówkę ?

Biedactwa, ciągle jakieś zagrożenia nad nimi się czają.....
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
panstwo_marionetkowe
KNF operuje populizmami - nie podalo jakie perturbacje finansowe po Brexicie moga zagrozic naszym bankom - bo sami nie wiedza. A braki srodkow w bankach - tu podali prawde - nie oplaca trzymac sie pieniedzy w banku bo oprocentowanie jest niewielkie
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane