• rozwiń

Pomoc dla frankowiczów w Sejmie. Trzy propozycje

Pomoc dla frankowiczów w Sejmie. Trzy propozycje
Foto: Shutterstock Foto: Sejm zajmie się ustawą spreadową

Sejm zajmie się dziś prezydenckim projektem tzw. ustawy spreadowej, która ma pomoc frankowiczom. Posłowie zajmą się także dwoma projektami ustaw dotyczących tej kwestii autorstwa Kukiz'15 i PO.

Projekt ustawy frankowej Kancelaria Prezydenta złożyła do Sejmu w sierpniu; szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł.

Prezydencka propozycja zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty.

Inne warianty

Posłowie zajmą się także dwoma projektami ustaw autorstwa: Kukiz'15 i PO w sprawie pomocy dla frankowiczów. Projekt Kukiz'15 dotyczy określenia zasad restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska. Projekt PO dotyczy wprowadzenia możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację walutowego kredytu mieszkaniowego na określonych ustawą warunkach.

Propozycja Platformy Obywatelskiej powtarza zapisy projektu ustawy "frankowej", rozpatrywanego przez Sejm ubiegłej kadencji. Zakładał on, że kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. we franku szwajcarskim.

Nie uderzyć w banki

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we wtorek, że prace nad ustawą ws. pomocy dla posiadaczy kredytów w obcej walucie będą szły w kierunku uchylenia związanych z nimi nadużyć, z drugiej strony tak, by nie doprowadzić do zrujnowania systemu bankowego.

- Będziemy nad tym pracować w ten sposób, żeby z jednej strony to nadużycie (...), jego skutki jakoś uchylić, a z drugiej strony - żeby nie doprowadzić do zrujnowania, rozbicia systemu bankowego, bo takie niebezpieczeństwo też istnieje i odpowiedzialna władza musi to brać pod uwagę - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

- Tutaj droga, która zostanie przyjęta, będzie brała pod uwagę ten aspekt sprawiedliwościowy, który tutaj występuje i także ten aspekt pragmatyczny, który też musi być brany pod uwagę - dodał Kaczyński.

Frankowicz zyska ponad 100 tysięcy zł od banku:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane