• rozwiń

Więcej dróg o znaczeniu obronnym. Pieniądze na ich remonty da MON

Jaki o przyczynach wypadków na polskich drogach Odtwórz: Jaki o przyczynach wypadków na polskich drogach
Jaki o przyczynach wypadków na polskich drogach "Źródło: tvn24"

Sejm przyjął w piątek zmiany w ustawie o drogach publicznych, które zakładają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do tras o znaczeniu obronnym. Dzięki nowelizacji remonty dróg gminnych i samorządowych o znaczeniu dla obronności będą mogły być finansowane przez resort obrony.

Za nowelizacją głosowało 267 posłów, przeciw było 158, a 18 się wstrzymało.

Celem zmian jest włączeniu dróg gminnych, dróg powiatowych do systemu dróg obronnych, aby usprawnić inwestycje w ramach przygotowań obronnych państwa.

Drogi o znaczeniu obronnym

Według wcześniejszych szacunków resortu infrastruktury rocznie, dzięki nowelizacji ustawy, przebudowywanych będzie około 5 km dróg, a koszt tej przebudowy wyniesie około 17,5 mln zł.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało też, że zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym pozwoli na odpowiednie przygotowanie infrastruktury drogowej na potrzeby obronności państwa i zabezpieczy potrzeby transportowe wojska polskiego i wojsk sojuszniczych, w tym szpicy NATO.

Pozwoli też finansować z budżetu MON drogi niezbędne do zapewnienia dojazdów do portów lotniczych, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych i obiektów specjalnych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane