• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Sejm

Problem dotyczy nawet 90 procent firm w Polsce. Sejm za ograniczeniem zatorów

Emilewicz o ustawie o zatorach płatniczych Odtwórz: Emilewicz o ustawie o zatorach płatniczych
Emilewicz o ustawie o zatorach płatniczych "Źródło: TVN24 BiS"

Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój - taki ma być efekt ustawy przeciwdziałającej zatorom, którą uchwalił Sejm. Problem zatorów płatniczych dotyczy 80-90 procent przedsiębiorstw w Polsce.

Za przyjęciem ustawy głosowało 256 posłów, przeciw było 167, a czterech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, której projekt przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

 

 


Ograniczenie zatorów płatniczych

Według szacunków, na które powołuje się MPiT, 80-90 procent przedsiębiorstw w Polsce nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie.

Kluczowe w projekcie jest skrócenie - do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury - terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny (z wyłączeniem podmiotów leczniczych) oraz do maksymalnie 60 dni – terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, a dłużnikiem - duża firma (tak zwana transakcja asymetryczna).

Uchwalone przepisy zakładają też coroczne przekazywanie przez największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (grupy kapitałowe i firmy, których dochód przekracza rocznie 50 milionów euro) ministrowi do spraw gospodarki (MPiT) sprawozdań o stosowanych przez siebie terminach zapłaty. Sprawozdania te mają być publicznie dostępne. Pierwsze raporty, dotyczące praktyk płatniczych, miałyby być opublikowane w 2021 roku - zostaną w nich podane informacje za 2020 rok.

Ponadto na firmy, które najbardziej opóźniają regulowanie swoich zobowiązań, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma nakładać administracyjne kary pieniężne.

Ustawa, za którą opowiedział się w czwartek Sejm, wprowadza też tak zwaną ulgę na złe długi w podatkach PIT i CIT, na wzór mechanizmu funkcjonującego w podatku VAT. Wierzyciel, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze, będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wierzytelności; jednocześnie dłużnik będzie miał obowiązek podniesienia podstawy opodatkowania o kwotę, której nie zapłacił.

Inne rozwiązanie to np. podniesienie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienia w transakcjach handlowych o dwa punkty procentowe, tj. do 11,5 procent, tak aby kredytowanie się kosztem firm było droższe niż uzyskanie pieniędzy na przykład z kredytu komercyjnego. Jedynie w transakcjach, w których dłużnikiem jest podmiot leczniczy, odsetki mają pozostać na dotychczasowym poziomie, tj. 9,5 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Scrutinizer
Nie 5% a np.5% powyżej np. stopy lombardowej, czy innego wskaźnika opartego na stopach procentowych NBP. Warunkiem jest naturalnie pełna niezależność podejmowania decyzji NBP, aby uniknąć sytuacji mieszania się polityki, jak aktualnie w Turcji - tonącej finansowo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
takisobienick
1. Nie "polityka płatności", tylko realizacja tej polityki. Papier cierpliwy, te 30/60 teoretycznych dni zniesie, tylko jak w praktyce będzie 89 dni (czyli
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
szagula34
Nic dobrego to nie przyniesie. Małe firmy będą miały jeszcze gorzej bo zrobi się błędne koło. Państwo powinno ścigać niepłacących a podatki powinny być dopiero płacone od wpłaconych pieniędzy a nie od wystawionych faktur.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane