• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Apteki tylko dla aptekarzy. "Szykuje się znaczy wzrost cen leków"

Apteka tylko dla aptekarza? Wicepremier zdradza, co z projektem Odtwórz: Apteka tylko dla aptekarza? Wicepremier zdradza, co z projektem
Foto: Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, nowe apteki będa mogły być załozone tylko przez farmaceutów | Video: Apteka tylko dla aptekarza? Wicepremier zdradza, co z projektem

Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że otwieranie nowych aptek zostanie zarezerwowane tylko dla farmaceutów. Nowela wprowadza także duże ograniczenia lokalizacyjne dla nowo tworzonych aptek. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że "w Polsce nie potrzeba więcej aptek". Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmował, że tak "radykalna przebudowa sektora wpłynie na znaczny wzrost cen leków" i ich dostępność.

Za całością ustawy opowiedziało się 236 posłów, 189 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Przyjęty przepis zakłada, że prawo uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będą mogli uzyskać farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki jawne lub partnerskie, których przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, w których wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Minister Konstanty Radziwiłł ocenił, że "w Polsce nie potrzeba więcej aptek". Wskazywał, że apteka powinna być miejscem ważnym dla pacjentów, a nie miejscem do robienia interesów, co nie znaczy że nie można tam zarabiać. Podkreślił, że rynek leków nie jest rynkiem, na którym powinna być pełna swoboda.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego

Rozwiązanie "apteki dla aptekarza" znajdowało się w pierwotnej wersji projektu, przygotowanej jako inicjatywa poselska. W toku prac jednak z niego zrezygnowano. Na posiedzeniu komisji ds. deregulacji 23 marca, na wniosek Michała Cieślaka (PiS), wprowadzono poprawkę że prawo prowadzenia aptek posiadać mieliby farmaceuci mający prawo wykonywania zawodu, a także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność oraz spółki prawa handlowego nie mające osobowości prawnej (czyli jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowe akcyjne).Na posiedzeniu plenarnym w środę PiS zgłosiło poprawki przywracające zasadę "Apteki dla aptekarza". Komisja ds. deregulacji na posiedzeniu w czwartek opowiedziała się za jej odrzuceniem. - Ostatecznie wszystko przesądzi głosowanie- komentował w rozmowie z PAP przedstawiciel wnioskodawców Waldemar Buda (PiS).

Ograniczenia dla aptek

Projekt wzbudzał wiele kontrowersji. Jak podkreśla Związek Przedsiębiorców i Pracodawców "ograniczenia geograficzno-demograficzne, nieuzasadniony zakaz dla podmiotu właścicielskiego posiadania więcej niż czterech aptek, a także pozostałe regulacje niekorzystnie wpłyną na cały sektor dystrybucji leków".

Wzrosną koszty prowadzenia działalności dla aptekarzy, silniejszą pozycję uzyskają hurtownicy i koncerny farmaceutyczne. Dodatkowo stworzy się środowisko całkowitej niepewności inwestycyjnej i braku szans rozwoju.

"Przede wszystkim jednak ucierpią pacjenci – jak wskazują wszystkie analizy i prognozy – tak radykalna przebudowa sektora wpłynie na znaczny wzrost cen leków i dostępność do nich" - napisał ZPP w stanowisku.

O rozwiązaniu "apteka dla aptekarza" krytycznie wypowiedział się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wskazywał w trakcie prac, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zanegował tylko jeden zapis z projektu - ten mówiący, że tylko farmaceuta będzie mógł być posiadaczem apteki; a wszystkie inne zapisy zaakceptował.

Teraz nowelą zajmie się Senat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
demon
A jaki powod podwyzek cen lekow?nie rozumiem?w moim miescie gdzie jest 10tys mieszkancow jest 7 aptek...to jeszcze za malo?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
Jedna z najgorszych zmian w wykonaniu PiS i jedna z pierwszych do natychmiastowego cofnięcia po ich odsunięciu od władzy. Jednak co zdąży zostać zepsute, naprawiane będzie znacznie dłużej. Teraz producenci leków będą mogli swobodnie dyktować swoje ceny.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane