• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Kierowcy zyskają nowe uprawnienia. Żaden z posłów nie był przeciw

Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy Odtwórz: Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy
Podkalicki o zmianach w egzaminach na prawo jazdy "Źródło: tvn24"

Sejm przyjął w czwartek ustawę, która umożliwi poruszanie się trójkołowym motocyklem kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy kategorii B.

Za przyjęciem ustawy głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt teraz trafi do Senatu.

Przyczyny zmian

Nowe przepisy wprowadzają możliwości poruszania się motocyklem trójkołowym osobom, które mają prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, szczególnie tym, które ze względu na niepełnosprawność nie mogą odbyć egzaminu na prawo jazdy kategorii A.

Jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowe przepisy "zwiększą ilość użytkowników motocykli trójkołowych, w szczególności wśród osób niepełnosprawnych, które nie mogą zdać egzaminu na prawo jazdy kategorii A".

Inną zaletą ustawy ma być wzrost popularności motocykli trójkołowych, co "może przyczynić się do zmniejszenia korków oraz emisji spalin, a więc również do lepszej ochrony środowiska naturalnego" - podkreślano. Projektodawcy zwracali również uwagę na możliwy wzrost sprzedaży motocykli trójkołowych, co pozytywnie wpłynęłoby "na rozwój gospodarczy kraju".

"Technika jazdy motocyklem trójkołowym jest zdecydowania bardziej zbliżona do sposobu jazdy samochodem niż motocyklem jednośladowym. Skoro ustawodawca stwierdził, że do jazdy motocyklem do mocy 11 kW wystarczy prawo jazdy kategorii B, tym bardziej to samo prawo jazdy powinno być wystarczające do prowadzenia wszelkiego rodzaju motocykli trójkołowych" - napisano w uzasadnieniu.

Poparcie dla projektu ustawy zadeklarowały wcześniej wszystkie kluby.

Wejście w życie nowych przepisów

Obecnie zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami uprawnienie do kierowania każdym typem motocykla trójkołowego przysługuje wyłącznie posiadaczowi prawa jazdy kategorii A, pod warunkiem ukończenia przez niego 21. roku życia. Natomiast prawo jazdy kategorii A1 i A2 uprawnia do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW pod warunkiem ukończenia przez kierującego 21. roku życia.

Prawo jazdy kategorii B uprawnia natomiast do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, pod warunkiem, że ma się prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane