• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Posłowie szykują dużą zmianę w kredytach. Nowy obowiązek banków

Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków Odtwórz: Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków
Ekspert o wzroście zdolności kredytowej Polaków "Źródło: TVN24 BiS"

Banki zostaną zobowiązane do bezpłatnego poinformowania klientów, jakie czynniki wpłynęły na to, że ich wniosek kredytowy został odrzucony - zaproponowały w środę komisje sejmowe pracujące nad projektem przepisów wdrażających RODO. Propozycja ta ma akceptację rządu.

Przygotowany przez resort cyfryzacji rządowy projekt ustawy dostosowujący krajowe rozwiązania do unijnego rozporządzenia w sprawie danych osobowych RODO ma bardzo szeroki zakres i nowelizuje w sumie 167 ustaw, w tym m.in. Prawo bankowe.

Wyjaśnienia od banku

Choć przepisu takiego nie było ani w pierwotnym przedłożeniu rządowym, ani w sprawozdaniu przyjętym przez podkomisję pracującą nad projektem, pod wpływem uwag strony społecznej, m.in. fundacji Panoptykon, w środę posłowie z akceptacją Ministerstwa Cyfryzacji, wprowadzili przepis, który - jak mówił przedstawiciel MC Karol Okoński - zobowiązuje banki do przedstawienia klientowi "wyjaśnienia, dotyczącego tego, które dane osobowe miały wpływ na ostatecznie dokonaną ocenę zdolności kredytowej".

Obowiązek ten będzie dotyczył zarówno sytuacji, w której decyzja ta została podjęta w pełni zautomatyzowanym procesie, na podstawie tzw. algorytmów, jak i sytuacji, w której w podejmowaniu decyzji brał udział także człowiek.

- Dotychczas takie prawo przysługiwało przedsiębiorcom. Ta poprawka powoduje, że to prawo będzie również przysługiwało konsumentom, osobom indywidualnym, jednocześnie zastrzegając to, że bank nie będzie mógł pobierać opłat za przekazywanie tych wyjaśnień - podkreślał wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

"Najważniejsze czynniki"

Obecna na środowym posiedzeniu komisji Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon prosiła też o doprecyzowanie intencji stojących za proponowaną zmianą.

Jej zdaniem propozycja MC nie przesądza bowiem, czy chodzi o wszystkie czynniki, które miały nawet najmniejszy wpływ na ocenę zdolności kredytowej, co może - jak mówiła - "skończyć się przekazaniem kredytobiorcy bardzo długiej listy czynników, i to nie będzie bardzo pomocne, czy w szczególności chodzi o wskazanie tych najważniejszych, które przesądziły o takiej, a nie innej decyzji".

Wiceminister cyfryzacji potwierdził w odpowiedzi, że intencją tego przepisu jest, by "pokazać kredytobiorcom najważniejsze czynniki, które finalnie przesądziły o wydaniu takiej, a nie innej decyzji o zdolności kredytowej".

Poprzednia wersja

W pierwotnej wersji tego przepisu resort cyfryzacji proponował, by banki i instytucje pożyczkowe miały obowiązek wyjaśnić klientowi powód odrzucenia jego wniosku kredytowego, ale tylko jeśli decyzja ta została podjęta w procesie w pełni zautomatyzowanym, przez tzw. algorytm.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazywali jednak, że w pełni zautomatyzowane decyzje dotyczące przyznania pożyczki i kredytu dotyczą tylko małych pożyczek, np. na zakup sprzętu AGD przez internet, natomiast rzeczywiście istotne wnioski, np. o kredyt hipoteczny podejmowane są w bardziej skomplikowanym procesie oceny zdolności kredytowej, w której uczestniczą również analitycy.

Jak mówił Karol Okoński, nowa wersja przepisów reguluje także kwestię ochrony danych osobowych podczas zautomatyzowanego podejmowania decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu osobom fizycznym, wskazując przykładowy katalog danych osobowych, na podstawie którego będzie można podejmować automatyczną decyzję dotyczącą przyznania kredytu.

- Niemniej ten katalog może być dostosowany zależnie od tego, jakiego celu ta ocena zdolności kredytowej dotyczy, więc katalog jest otwarty - zaznaczył Okoński. Pierwotna propozycja przepisów przewidywała, że katalog ten będzie zamknięty, przeciwko czemu protestowały banki. Doprecyzowano także, że banki mogą przetwarzać informacje dotyczące wyroków skazujących.

Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka zakończyły w środę prace nad projektem, który trafi teraz do drugiego czytania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane