• rozwiń

Temat: Ustawa śmieciowa

Segregacja śmieci po nowemu. Zobacz, co się zmieni

Zużywamy milion plastikowych butelek na minutę Odtwórz: Zużywamy milion plastikowych butelek na minutę
Zużywamy milion plastikowych butelek na minutę "Źródło: tvn24bis"

Od jutra w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Oznacza to, że będziemy dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Od 1 lipca na terenie całego kraju, będzie obowiązywał Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory odpady będą dzielone na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Nowe zasady - cztery kategorie

Pojemnik niebieski (papier)

Wrzucamy:
- opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), - katalogi, ulotki, prospekty, - gazety i czasopisma, - papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, - zeszyty i książki, - papier pakowy, - torby i worki papierowe.

Nie wrzucamy:
- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych,- papieru lakierowanego i powleczonego folią, - papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, - kartonów po mleku i napojach, - papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, - tapet, - pieluch jednorazowych i podpasek, - zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, - ubrań.Pojemnik zielony (szkło)

Wrzucamy:
- butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),- szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Nie wrzucamy:
- ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, - szkła okularowego, - szkła żaroodpornego, - zniczy z zawartością wosku, - żarówek i świetlówek, - reflektorów, - opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, - luster, - szyb okiennych i zbrojonych, - monitorów i lamp telewizyjnych, - termometrów i strzykawek.

Pojemnik żółty (metale i tworzywa sztuczne)

Wrzucamy:

- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, - nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, - plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), - opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp., - plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, - aluminiowe puszki po napojach i sokach, - puszki po konserwach, - folię aluminiową, - metale kolorowe, - kapsle, zakrętki od słoików, - zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Nie wrzucamy:
- butelek i pojemników z zawartością, - opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, - opakowań po olejach silnikowych, - części samochodowych, - zużytych baterii i akumulatorów, - puszek i pojemników po farbach i lakierach, - zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.Pojemnik brązowy (odpady ulegające biodegradacji)

Wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), - gałęzie drzew i krzewów, - skoszoną trawę, liście, kwiaty, - trociny i korę drzew, - resztki jedzenia.

Nie wrzucamy:
- kości zwierząt, - odchodów zwierząt, - popiołu z węgla kamiennego, - leków, - drewna impregnowanego, - płyt wiórowych i MDF, - ziemi i kamieni, - innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucaj do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Okres przejściowy

Co prawda, nowe przepisy segregacji śmieci wejdą w życie od 1 lipca. Jednak to nie oznacza od razu przejścia na zmieniony system selekcjonowania odpadów.Według danych resortu (ankiety z ponad 2 tys. gmin), które przedstawił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek pod koniec stycznia, w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale na dwie frakcje (suche i mokre).

- Odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. Dlatego w interesie nas wszystkich jest, aby jak najwięcej było ich odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi - podkreślał na konferencji Mazurek.

Wiceminister zwrócił uwagę, że zmobilizowanie samorządów do segregacji jest niezbędne w związku z wymogami, jakie stawia UE. W 2020 r. musimy uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie jest to 26 proc., a roczna zmiana to zaledwie 0,7 proc - wskazał Mazurek.

Ze względu na realia, m. in. związanie gmin umowami na wywóz odpadów, prawo przewiduje okres przejściowy, zanim nowe zasady zaczną funkcjonować w pełni. Gminy mają czas do połowy 2022 r. na wymianę pojemników na te we właściwych, czterech kolorach. Natomiast stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (12)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
addari
No dobrze, ale nadal nie wiem gdzie wrzucać wiele odpadów opisanych przy poszczególnych koszach jako"nie wrzucamy" , a te wykluczone odpady w znacznych ilościach powstają w gospodarstwach domowych . Pytanie co z nimi robić , gdyż nie istnieje pojemnik na odpady "Inne" ???
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tvn_juniorek81_850731
Pic na wodę... U mnie w mieście wybudowano za grubą kasę nowoczesny zakład do segregacji odpadów i zrezygnowano z pojemników np. na odpady mokre... Teraz znowu każą wydawać kasę na nowe pojemniki... Polska mondrość....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
oldboy49
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jarooo73
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_nowak0eus
To przepraszam bardzo gdzie wyrzucać to co nie dostało wyżej przydziału worka? np. zużyte pieluchy, pojemniki po lekach, puszki po farbie itp. itd. Chyba tylko zostaje las. Co to za odbieranie śmieci jak nie wszystko zabierają.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MCMLIV
Na końcu jest jedno zdanie - "Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucaj do pojemnika z odpadami zmieszanymi" no ale Polacy już tak mają, że i czytać i myśleć nie potrafią i dlatego w kraju tak mamy...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
awa953
A gdzie zatem wyrzucać popiół po spalonym węglu? czy to może jest metoda wymuszenia instalowania ogrzewania np. na gaz? no i tych pozostałych odpadów wykazanych jako zakaz wrzucania np. do brązowego pojemnika? na niektóre gminy urządzają oddzielną zbiórkę ale nie na wszystkie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wladek83
Hmmm... A gdzie wrzucać to jest określone jako "Nie wrzucamy" ?...
Chyłkiem do lasu czy zwozić pod ratusz?...
Zwykłe umywanie rąk i powód do karania.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane