• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Niemcy to nasz pierwszy partner gospodarczy w rolnictwie"

"Niemcy to nasz pierwszy partner gospodarczy w rolnictwie"

Niemcy to pierwszy partner gospodarczy Polski, w tym także w sektorze rolnictwa - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki, który spotkał się piątek w Warszawie z ministrem ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec Christianem Schmidtem.

Rozmowy dotyczyły m.in. negocjacji w sprawie umowy handlowej USA z UE (TTIP) i kwot połowowych ryb na Bałtyku - podał resort rolnictwa.

Po pierwsze Niemcy

Sawicki mówił na konferencji prasowej przed spotkaniem, że Niemcy są naszym pierwszym partnerem handlowym nie tylko jeśli chodzi o całą polską gospodarkę, ale też rolnictwo. - Ponad 22,7 proc. polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych trafia na rynek niemiecki - przypomniał. - Cieszymy się, że tamtejsi konsumenci zasmakowali w tradycyjnych polskich produktach - dodał.

Polski minister zapowiedział, że nasz kraj chce współpracować z Niemcami ws. unijnych regulacji dotyczących sektorów mleczarskiego i mięsnego. Poinformował, że z przedstawicielami producentów mleka będą konsultowane dwa warianty dotyczące unijnego wsparcia dla nich.

Na początku września Sawicki informował, że Komisja Europejska proponuje 300 mln euro wsparcia dla producentów mleka. Jego zdaniem to niewystarczająca kwota na pomoc dla rolników, zwłaszcza biorąc pod uwagę suszę w Polsce. Sawicki mówił wówczas, że chciałby, aby KE utworzyła program pomocy dla naszych rolników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku suszy.

Podkreślał, że Polska liczy na wsparcie strony niemieckiej przy stworzeniu wspólnego stanowiska dotyczącego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Jak mówił, chcemy też poparcia Niemiec dla doprowadzania do większej skuteczności Komisji Europejskiej przy uruchamianiu właściwych mechanizmów pomocowych w sytuacjach kryzysowych oraz dotyczących działań interwencyjnych wobec trudnej sytuacji na rynkach rolnych.

Resort w komunikacie na stronach internetowych przypomniał, że nasze kraje podpisały pod koniec kwietnia deklarację pogłębiania i intensyfikacji współpracy bilateralnej i w ramach Trójkąta Weimarskiego. Według tego dokumentu mamy wspólnie działać na rzecz skutecznej Wspólnej Polityki Rolnej oraz konkurencyjnego i zrównoważonego europejskiego sektora rolnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane