• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Chcą załatać dziurę ws. wycinki drzew. Wiemy, kiedy Sejm zajmie się ustawą

Sasin: ustawa ws. wycinki drzew na następnym posiedzeniu Sejmu Odtwórz: Sasin: ustawa ws. wycinki drzew na następnym posiedzeniu Sejmu
Foto: Shutterstock | Video: Polskie Radio / Trójka Foto: Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach | Video: Sasin: ustawa ws. wycinki drzew na następnym posiedzeniu Sejmu

Jacek Sasin (PiS) zadeklarował w poniedziałek, że na następnym posiedzeniu Sejm zajmie się ustawą dotyczącą wycinki drzew. Jednocześnie zapowiedział, że nie ma możliwości, aby powrócić do poprzednio obowiązujących przepisów.

- Takie jest założenie, taka jest ze strony PiS deklaracja, że na następnym posiedzeniu Sejmu ta sprawa stanie - podkreślił Sasin pytany w radiowej Trójce o szanse uchwalenia ustawy ws. wycinki drzew.

Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 8-10 marca.

Luka w ustawie

Poseł przyznał, że jest istotna luka w ustawie, która została przyjęta w grudniu, bo nie zabezpiecza ona przed takimi działaniami, że prywatny właściciel wycina dla celów prywatnych drzewa, a potem sprzedaje działkę deweloperowi. - To musimy uregulować - dodał.

- Natomiast w tej chwili mogę to powiedzieć: nie ma takiej możliwości, aby spełnić oczekiwania części opozycji - mówię tu o PO - aby powrócić do starych przepisów. Te stare przepisy to nie były przepisy, które były dobrymi przepisami - podkreślił polityk.

- Chciałbym jednak obnażyć fałszywość działań PO. Platforma - posłowie i senatorowie - ochoczo popierali ten projekt, który został w grudniu przyjęty. To, że dziś PO jest tak twardą przeciwniczką tego projektu, tak mocno go atakuje, pokazuje, że nie ma tutaj czystego sumienia. Ten pomysł powrotu do starych przepisów jest złym pomysłem. Trzeba poprawić to prawo, które jest, ale nie można takiej biegunki prawnej robić - zaznaczył poseł PiS.

Jak zaznaczył, obecna ustawa "absolutnie nie pozwala na przemysłową wycinkę drzew". - To są nieprawdy, kłamstwa, które opozycja dla własnych celów kolportuje. Ustawa wymaga poprawienia, ale nie możemy robić tak, że co dwa tygodnie będziemy zmieniali prawo w tym zakresie, a to proponowała opozycja - dodał Sasin.

- Ważne by opozycja także uderzyła się we własne piersi - powiedział polityk. - Pamiętamy jakie kontrowersje budziła wycinka starych drzew przy Pałacu Krasińskich. Było to działanie zainicjowane przez warszawski ratusz. Dziś ratusz, który atakuje tę ustawę zachowuje się w sposób niezwykle fałszywy - podkreślił polityk PiS.

Nowe przepisy

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Nowe przepisy wzbudziły społeczne protesty. W miniony poniedziałek szef PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii poinformował, że przepisy te będą zmienione

PO złożyła w Sejmie projekt, który zakłada powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew.

Marcinkiewicz: wycinka drzew to afera finansowa:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gigawolt
Nie rozumiem, dlaczego nikt nie kładzie nacisku na to, żeby miasto zapewniło mieszkańcom tereny zielone, tzn. wykupiło odpowiednie działki i na nich zorganizowało parki! Skoro płacimy podatki do budżetu miasta, to mamy prawo oczekiwać, że miasto zapewni nam parki koło blokowisk!!!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
można tę ustawę doprecyzować np. wycinka jest dozwolona na działkach do 2000 m2 będących własnością osób fizycznych na których nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza i nieruchomości te w plane zagospodarowania są oznaczone jako budowlane... i np. rocznie dozwolone jest wycięcie tylko 5 drzew...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tymek 10
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brzęczyszczykiewicz
Oby jak najmniej takich osób w polskiej polityce. Jedno wielkie krętactwo, nawet na śląsku mamy rzeź drzew, a dusimy się smogiem. Sytuacja jest FATALNA. Widać, że nikt nad niczym nie panuje i nie myśli co robi.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Angry bull
Skoro dusicie się smogiem,to przestańcie palić w piecach byle czym,tutaj żadne drzewa nic nie pomogą.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane